Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Equilibrium String Quartet przywraca pamięć o kompozycjach Żeleńskiego

- Muzyka Żeleńskiego, zwłaszcza ta kameralna, jest określana "zabawą kolorem". Ten język muzyczny ma bardzo dużo specyficznej kolorystyki i to jest osobliwe - mówiła o dziełach Władysława Żeleńskiego skrzypaczka Sulamita Ślubowska z zespołu Equilibrium String Quartet, którego najnowsza płyta poświęcona została twórczości niesłusznie zapomnianego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Żeleński płyta Dwójka Jakub Kukla kompozytor

"Miejscówka z Dwójką" - Scandicus w repertuarze średniowiecznym

- W programie mamy pieśni maryjne, nawiązujemy do święta, które się zbliża - Wniebowzięcia Matki Bożej. Stąd repertuar maryjny - zapowiadał najbliższą (13.08) "Miejscówkę z Dwójką" Piotr Flis, kierownik artystyczny zespołu Scandicus. Transmisja koncertu na naszej antenie, a w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla

"Przestrzenie Sztuki to szansa dla artystów niezależnych"

- Konkretne instytucje nawiązują lokalną współpracę z artystami niezależnymi, bo o nich nam szczególnie chodzi, dla nich ten program jest przeznaczony. Oparty jest na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Organizujemy jak najszersze nabory i konkursy wśród choreografów, tancerzy, prowadzących warsztaty - tak o programie Przestrzenie Sztuki mówiła na antenie Dwójki Aleksandra Kleinrok z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Dwójka Jakub Kukla Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Sławomir Koper: Stachura, Dymny i Cybulski mieli zbyt wielki apetyt na życie

- W czasach PRL z reguły tragicznie w wieku lat czterdziestu kilku odchodzili literaci, aktorzy. W innym ustroju mogliby osiągnąć więcej, w tamtej Polsce zdobyli szczyty sławy. Towarzyszyły temu używki, przede wszystkim alkohol. Bohaterowie mojej książki mieli zbyt wielki apetyt na życie - mówił w Dwójce Sławomir Koper.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski Anna German Dwójka Jakub Kukla PRL Edward Stachura Wiesław Dymny

"Nowe idzie od morza". Muzyka współgra tu z otoczeniem

- Portal muzyczny "Nowe idzie od morza" powstał 10 lat temu i w pewnym momencie zaczął się przeradzać w różne inicjatywy. Od trzech lat w czasie wakacji w Gdańsku-Wrzeszczu organizujemy koncerty w nieoczywistych lokalizacjach. W tym roku jest to ponad stuletni Teatr Leśny w Parku Jaśkowej Doliny i nie zabraknie w nim muzyki znanej słuchaczom Dwójki - mówił Jakub Knera, dziennikarz muzyczny, organizator cyklu "Nowe idzie od morza".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla

Bastarda i Sutari: śladami Mickiewiczowskich inspiracji

- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
Zobacz więcej na temat:  folk Tomasz Pokrzywiński Jakub Kukla KULTURA Trio Bastarda muzyka współczesna Sutari folklor Dwójka Adam Mickiewicz

Czesław Lang: zakładasz biało-czerwoną koszulkę i wiesz, że jedziesz dla kogoś

- Sport jest przez to piękny, że uczy wygrywać, uczy pokory. Wydawałoby się, że masz pewne zwycięstwo, ale coś się wydarzyło i myślę, że przez to tak wszyscy kochamy sport, bo jest nieprzewidywalny - mówił w audycji "Za jeden uśmiech" Czesław Lang, wicemistrz igrzysk olimpijskich, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata i zwycięzca wyścigu Tour de Pologne.
Zobacz więcej na temat:  rower Tour de Pologne Dwójka Andrzej Sułek Jakub Kukla Czesław Lang

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka KULTURA Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Antek Cholewiński

Pierwsza fala modernizmu w Polsce w okresie międzywojnia

- Modernizm to jest jedno z najpopularniejszych w tej chwili haseł i tendencji w ogóle w sztuce i architekturze, którą ceni już nie tylko specjalistyczna publiczność, ale bardzo szerokie grupy odbiorców - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które prezentuje wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP". 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwudziestolecie międzywojenne modernizm wystawa Dwójka Jakub Kukla

Ustawa o artystach zawodowych. Kolejny krok za nami

- Jeżeli artysta nieinstytucjonalny, niewykształcony artystycznie utrzymuje się z działalności artystycznej, jest artystą bądź twórcą, powinien być objęty, jak każdy obywatel, opieką zdrowotną, ubezpieczeniem i emeryturą. Tego brakuje w sposób bolesny - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Piotr Baron - saksofonista, kompozytor, wykładowca akademicki i szef Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Zobacz więcej na temat:  artysta ustawa Dwójka Jakub Kukla opłata