Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Artyści na ratunek planecie. "Sztuka działa na wyobraźnię"

- Jako instytucje zajmujące się sztuką powinniśmy dołączyć do tego chóru, który nie tylko wieszczy katastrofę, ale i zapowiada, że jeżeli wszyscy weźmiemy sprawy w swoje ręce, być może jakaś zmiana się dokona - mówił Sebastian Cichocki, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,  w kontekście wystawy "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Muzeum Sztuki Nowoczesnej klimat SZTUKA Dwójka

Kultura salonowa XIX wieku, czyli "Warszawski Salon Muzyczny"

- Spotkania salonowe były bardzo ważne. To były miejsca, w których prezentowało się nowe utwory i promowało swoją muzykę, nawiązywało nowe kontakty. Można zatem traktować to w czysto towarzyskim i intymnym charakterze, jak i dość ważnym elemencie muzyki - opowiadała pianistka Katarzyna Drogosz, która z zespołem Arte Dei Suonatori nagrała płytę "Warszawski Salon Muzyczny".
Zobacz więcej na temat:  pianino Fryderyki muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla MUZYKA

"Smak Pho". Film o wietnamskiej społeczności Warszawy

- Jak tylko przyjechałam do Polski w 2002 roku to zauważyłam, że jest tu wielu Wietnamczyków. Zaciekawiło mnie, co robią w Polsce, bo przecież są ludźmi z ciepłego kraju, a tutaj jest strasznie zimno i dużo śniegu. I ci ludzie pozostali w mojej głowie, powoli rozwijając scenariusz - mówiła w Dwójce pochodząca z Japonii Mariko Bobrik, reżyserka filmu "Smak Pho".
Zobacz więcej na temat:  Wietnam kino Azja Dwójka Jakub Kukla FILM KULTURA

Wojenne losy polskich skoczków narciarskich

- Rozmawiając z córką zdałem sobie sprawę, że dla niej skoki zaczęły się od Kamila Stocha, dla mnie od Adama Małysza, a dla moich rodziców był to Wojciech Fortuna. Jednak skoki na świetnym, międzynarodowym poziomie mieliśmy jeszcze przed wojną w osobach Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza - mówił Dariusz Jaroń, autor książki "Skoczkowie. Przerwany lot".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa sporty zimowe Dwójka Jakub Kukla

Sprawy sądowe II RP

- Moja pozycja reporterki jest dziwna, ponieważ siedzę w ławie dla publiczności albo przeglądam relacje prasowe. Tu nie ma miejsca na mój komentarz. Mogę słuchać, obserwować, więc to rola milczącego świadka, który ma potrzebę stwierdzenia "tak, ale…". I właśnie to "ale" jest początkiem penetracji danej sprawy - mówiła w audycji Helena Kowalik, autorka książki "Słynne procesy II Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Jakub Kukla Dwójka KULTURA