Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

30. Bydgoski Festiwal Operowy: od nawiązania do ikony filmu gangsterskiego po hip-hop do dźwięków baroku

Tegoroczny, 30. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje premiera opery komicznej "Don Pasquale" w wykonaniu zespołu Opery Nova. - Sądząc po próbach, których byłem świadkiem, widzów czeka dobra zabawa, bardzo ciekawie nawiązująca do jednej z ikon filmu gangsterskiego - powiedział w Dwójce Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. Festiwal rusza w najbliższą sobotę (20.04) pod patronatem Programu 2. 
Zobacz więcej na temat:  opera Bydgoski Festiwal Operowy Dwójka reżyser scenografia Jakub Kukla KULTURA

Festiwal Eufonie w nowej formule. "Dobrze, kiedy dochodzi do odnowienia"

Narodowe Centrum Kultury, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, informuje o zmianie formuły budowania oferty repertuarowej festiwalu. - Chcielibyśmy pokazać tym gestem to, że dobrze jest, kiedy na festiwalach dochodzi do odnowienia zespołu programowego i pojawia się nowa perspektywa - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski Dwójka KULTURA Jakub Kukla MUZYKA

WFF we Wrocławiu świętuje 70. urodziny. "Drzwi były otwarte, więc wszedłem"

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu świętuje swoje 70. urodziny. Tutaj swoje filmy kręcili choćby Wajda, Polański czy Has. Właściwie nie ma polskiego reżysera, który nie zetknąłby się z wrocławską wytwórnią. W "Rozmowach po zmroku" pracownicy WFF opowiedzieli m.in. o jej historii. - Idąc kiedyś od obecnej Hali Stulecia, zauważyłem napis "Wytwórnia Filmów Fabularnych". Drzwi były otwarte, więc wszedłem do środka - wspomina Henryk Tas, oświetleniowiec pracujący tu niemal od samego początku.
Zobacz więcej na temat:  Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Kukla kino Radosław Piwowarski Waldemar Krzystek KULTURA FILM film polski Dwójka

"Złote runo. Sztuka Gruzji" w Krakowie. Pierwsza taka wystawa w Europie

- Zapominamy o tym, że jest to jeden z najstarszych krajów europejskich, który leży na granicy geograficznej, a przede wszystkim kulturowej, Europy i Azji; który wytworzył fenomenalną kulturę, zupełnie unikalną w skali Starego Kontynentu - tak o Gruzji mówił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja ta zaprasza na wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Gruzja Jakub Kukla Dwójka

60. Biennale w Wenecji - polski projekt odbiciem hasła "Obcokrajowcy są wszędzie"

- Za tym projektem stoi kolektyw Open Group, czyli Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pavlo jest w Ukrainie i służy w tym momencie w armii, Yuriy mieszka we Wrocławiu i częściowo w Berlinie, a Anton mieszka w Nowym Jorku. Sama praca również dotyczy uchodźców i osób, które rozproszyły się dzisiaj po całym świecie, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA dzieła sztuki Jakub Kukla Wenecja Biennale w Wenecji obcokrajowcy Dwójka Marta Czyż KULTURA

Katyński Marsz Cieni. Koordynator: to coś bardzo przejmującego

- W marszu biorą udział rekonstruktorzy. Koledzy, którzy przyjeżdżają z różnych miast całej Polski. Zapraszamy ich, a oni słyszą ten głos, mając poczucie misji. Bo to nie jest inscenizacja czy rekonstrukcja. My nie płacimy za przyjazd. Jeżeli to czujesz, to po prostu jesteś z nami - mówił w Dwójce Jarosław Wróblewski, koordynator XVII Katyńskiego Marszu Cieni, który w niedzielę (14.04) przejdzie przez Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Warszawa zbrodnie sowieckie zbrodnia katyńska zbrodnie wojenne II wojna światowa historia Polski Jakub Kukla Dwójka Katyński Marsz Cieni

Optymistyczne wnioski na temat stanu czytelnictwa w Polsce. "Dziś można czytać na różne sposoby"

- Mam wrażenie, że my jako społeczeństwo się rozwarstwiamy. Wśród części Polaków, raczej z wielkich miast i raczej kobiet, czytanie rzeczywiście jest popularne. Część natomiast w ogóle odchodzi od czytania i przechodzi bardzo mocno w świat ikoniczny, obrazkowy - mówił w Dwójce dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Jakub Kukla książki Biblioteka Narodowa raport Dwójka KULTURA

"Passionsoratorium". Alexander Grychtolik i jego bachowski eksperyment

- Pierwszoplanowym elementem tego dzieła powinno być współczucie. Założeniem jest tu bowiem zwrócenie uwagi na cierpienie Jezusa. Nie chodzi jednak o to, żeby dokładnie odtworzyć biblijną historię, tym bardziej że dobrze ją znamy. Nie chodzi też o to, żeby podkreślać elementy dramatyczne. Rzecz w tym, żeby w Jezusie rozpoznać przede wszystkim człowieka - mówił w Dwójce o płycie "Passionsoratorium" Alexander Grychtolik, klawesynista i dyrygent. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach płyta Jakub Kukla Alexander Grychtolik MUZYKA Dwójka KULTURA

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz biografia Jakub Kukla Dwójka ewangelia religia Biblia

Justyna Szylman: Zachęta pokazuje sztukę współczesną we wszystkich jej przejawach

- Moja rola jest czasowa, bardzo chciałam przyjść i wspomóc zespół. To ludzie, którzy w Zachęcie zostali, utożsamiali się z jej misją, wiele lat tam przepracowali. Potrzebowali kogoś, kto zepnie pewne sprawy proceduralne i merytoryczne, podjęłam się tej roli. Nie zgodziłabym się na to, gdybym tego zespołu nie znała, wytrzymali to intensywne tempo razem ze mną - mówiła w Dwójce Justyna Szylman, pełniąca obowiązki dyrektora w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Zachęta Jakub Kukla Dwójka KULTURA Justyna Szylman

"Emilian Kamiński. Reżyser marzeń" - wyjątkowa książka na 15-lecie Teatru Kamienica

- Rozpoczynając tę rozmowę usłyszałam od pana Emiliana: "pytaj o wszystko, najwyżej nie odpowiem". Odpowiedział na wszystkie pytania, przy autoryzacji z niczego nie zrezygnował. Chciałam, aby to była rozmowa bliska i przyjacielska, dałam się ponieść chwili i tego co między nami w tym czasie się wytworzyło - mówiła w Dwójce Patrycja Pawlik, autorka książki "Emilian Kamiński. Reżyser marzeń".
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński Teatr Kamienica Jakub Kukla Dwójka justyna sieńczyłło TEATR aktor aktorstwo aktorzy Patrycja Pawlik