Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Najważniejsze polskie dramaty wg Zbigniewa Raszewskiego na 20-lecie Instytutu Teatralnego

- Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" to pierwsze wydarzenie obchodów jubileuszowych. Będziemy świętować do końca roku. Bardzo nam zależało, żeby przypomnieć o tym, że Raszewski jest patronem Instytutu. Stąd punktem wyjścia cyklu audycji jest dosyć zagadkowa i pewnie kontrowersyjna lista najlepszych polskich tekstów dramatycznych, którą sporządził kiedyś Raszewski - mówiła w Dwójce Małgorzata Piekutowka z Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka Jakub Kukla jubileusz Zbigniew Raszewski TEATR

Ian Bostridge: śpiewam, ale nie rezygnuję z pisania

- Śpiewanie w moim przypadku wiąże się z brakiem stałego zatrudnienia. To przyjemne, ale z drugiej strony dobrze byłoby mieć jakąś stałą bazę i o nic się nie martwić. Zamiast chodzić do szkoły muzycznej, śpiewałem w kościelnym chórze, mój głos wciąż brzmi dobrze i cały czas dowiaduję się o nim czegoś nowego - mówił w Dwójce Ian Bostridge, śpiewak, pisarz i historyk.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Dwójka Jakub Kukla

Duet Zdybel-Nam/Kończal: fagot i fortepian to interesujące połączenie

- Naszą ideą od początku była promocja polskiej muzyki. Ta współpraca się rozwija, w zeszłym miesiącu wystąpiliśmy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Kompozycji na fagot i fortepian jest sporo, rzadko są wykonywane, staramy się je promować w miarę naszych możliwości - mówili w Dwójce fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam i pianista Szczepan Kończal. Artyści wystąpią w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" 25 marca o 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla fortepian

Dyrektor Czwórki: Nieprzeciętni to ludzie, którzy wykazują więcej zaangażowania

- Ludzie, z którymi spotykamy się w naszym corocznym plebiscycie "Nieprzeciętni" wykazują więcej zaangażowania w życie. Wkładają więcej w swoją pasję, w swoje zainteresowania, w swoje działania w fundacji, w pomaganie innym - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Dołęgowska Nieprzeciętni 2023 Dwójka Jakub Kukla plebiscyt Czwórka

Festiwal Beethovenowski. Wnuk-Nazarowa: nie mogło zabraknąć muzyki ukraińskiej

- Walentyn Sylwestrow to jeden z czołowych współczesnych kompozytorów. Bardzo ciekawa, oryginalna muzyka. Jego Elegia będzie wykonana przez Orkiestrę Kameralną z Radomia, którą poprowadzi Jurek Dybał - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Joanna Wnuk-Nazarowa, członek Rady Programowej 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena i wieloletnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Joanna Wnuk-Nazarowa Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

"Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845". Chopin oczami swojej uczennicy

- Przyjeżdżając do Paryża, Friederike Müller miała zamiar kształcić się pianistycznie pod kierunkiem któregoś z ówczesnych wybitnych kompozytorów pianistów. Na jej liście był m.in. Franz Liszt, ale ostatecznie wybrała Chopina. Chopin również ją zaakceptował, choć nie było tak w przypadku każdego ucznia - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Skowron, redaktor wydania książki "Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845. Nauczanie i środowisko Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Jakub Kukla Dwójka KULTURA chopin listy

75-lecie Chóru Polskiego Radia. "Zawsze z wielką radością wracamy do muzyki dawnej"

- Muzyka dawna to dla nas taka ziemia, do której zawsze wracamy z ogromną radością i w której czujemy się bardzo dobrze. Który z muzyków nie lubi sięgać po muzykę Bacha czy Palestriny? Z wielką radością już niedługo będziemy prezentować państwu koncert z muzyką, która ma przywołać nasze myśli w stronę Wielkiego Postu - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka, chórmistrzyni i dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia jubileusz Jakub Kukla Dwójka koncerty muzyka dawna MUZYKA

X Festiwal Prawykonań. "Jesteśmy w dialogu z Witoldem Lutosławskim"

- Lutosławski mówił, że muzyka jest na tyle abstrakcyjna, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych treści. Studiując program festiwalu i to, jak kompozytorzy widzą to, co się dzieje wokół nas, można powiedzieć, że jednak można wpleść do muzyki współczesnej pewne słowa, że jest ona dialogiem z tym, co tu i teraz, a także dialogiem z pamięcią - mówiła Ewa Bogusz-Moore, organizatorka X Festiwalu Prawykonań "Polska muzyka najnowsza" w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Ewa Bogusz-Moore Jakub Kukla Dwójka MUZYKA muzyka współczesna

Wojciech Faruga: tango operity nie da się z niczym porównać

- Moja wiedza muzyczna nie jest może aż tak rozległa, ale rzeczywiście jak zacząłem tego pierwszy raz słuchać, byłem zachwycony. Koncepcja tango operity i jej realizacja jest dla mnie niepodobna do niczego innego - mówił w "Wybieram Dwójkę" Wojciech Faruga, reżyser spektaklu "María de Buenos Aires" na podstawie tango opery Astora Piazzolli. Premiera już wkrótce w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Astor Piazzolla Teatr Wielki - Opera Narodowa Jakub Kukla Dwójka premiera MUZYKA opera tango

Józef Skrzek: z biednej piwnicy trafiliśmy na wielką scenę [POSŁUCHAJ]

- W lecie 1971 roku w piwnicy mojego domu jako SBB graliśmy próby na metrażu, w który trudno uwierzyć. Było bardzo ciężko, mimo koncertów w Zakopanem, na Zagłębiu. Jesienią tego roku dostałem zaproszenie od Czesława Niemena na próby zespołu, który miał nagrywać płytę dla wytwórni CBS. Zbladłem, ale pojechałem - mówił w Dwójce Józef Skrzek, wszechstronny artysta, laureat Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.
Zobacz więcej na temat:  Józef Skrzek Dwójka Jakub Kukla MUZYKA Nagrody Mediów Publicznych Nagrody Mediów Publicznych 2021

Autor książki "Sopoty": do tej wyprawy pchnął mnie "Kajko i Kokosz"

- Gdy byłem małym chłopcem, Janusz Christa był moim sąsiadem. Mieszkaliśmy kilka kamienic od siebie. Byłem absolutnym fanem jego komiksów "Kajko i Kokosz". Pewnego razu postanowiłem pojechać na coś, co na mapie nazywało się Grodzisko, w poszukiwaniu grodu Kajka i Kokosza. To była jedna z moich pierwszych samodzielnych wypraw życiowych - mówił w Dwójce Tomasz Słomczyński, autor książki "Sopoty".
Zobacz więcej na temat:  Sopot Jakub Kukla reportaż Dwójka KULTURA