Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Sosnowiec - miasto do odkrycia

Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sosnowiec Górny Śląsk reportaż miasto

Digitalizacja dziedzictwa. Między innowacją a fragmentacją danych

Nowe technologie przychodzą z pomocą również w ochronie dziedzictwa kulturowego. Dzięki rozwojowi specjaliści mogą, jak nigdy dotąd, m.in. dokumentować zabytki. Jednak wraz z rosnącymi możliwościami pojawiają się problemy związane z wykorzystywaniem tych danych. Takimi zagadnieniami zajmą się uczestnicy konferencji "Ether - Eternal Heritage".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sztuczna inteligencja dziedzictwo narodowe Karol Czajkowski

Astrolożka, ksiądz i naukowiec z dziedziny AI. Filozoficzne pytanie o fatum

Dzieje człowieka wskazują, że część ludzkiego doświadczenia zawsze pozostanie poza naszą kontrolą. Czy to oznacza, że coś lub ktoś dyskretnie nad nami czuwa? "Powrót fatum" - taki tytuł nosi najnowsza książka Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa i publicysty. Z autorem spotkaliśmy się w "Rozmowach po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stawiszyński filozofia KSIĄŻKA Dwójka psychologia astrologia

Andrzej Kosendiak - droga od malowania domów w Norwegii do koncertowania

Andrzej Kosendiak to wieloletni dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, który zapisał się w historii tej instytucji. W cyklu "Zapiski ze współczesności" wspominał lata młodości i drogę, która zaprowadziła go na muzyczny szczyt. Opowiedział m.in. o koncertach w miejscu, gdzie wcześniej zmuszony był do pracy m.in. jako malarz domów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Kosendiak Narodowe Forum Muzyki dyrygent muzyka klasyczna

Adrian Thomas - dobry duch polskiej muzyki

- Adrian Thomas jest najwybitniejszym ekspertem muzyki polskiej XX wieku. Wykształcił kolejne pokolenia badaczy. Całe swoje życie poświęcił polskiej muzyce - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Instytutu Sztuki PAN. Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był znakomity brytyjski muzykolog, kompozytor i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Polska Akademia Nauk Adrian Thomas muzyka klasyczna muzyka polska KULTURA Dwójka Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

110. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Wybitny kompozytor skazany na zapomnienie

Andrzej Panufnik to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Czas jego twórczości przypadł na okres komunizmu w Polsce. Artysta nie wytrzymywał kolejnych szykan ze strony komunistów i zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W odwecie władze PRL zakazały grania jego muzyki i chciały skazać go na zapomnienie. Jednak jego talent i sukcesy za granicą na to nie pozwoliły.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Panufnik Monika Zając Beata Bolesławska-Lewandowska Roxanna Panufnik Łukasz Borowicz muzyka klasyczna komunizm

Słyszysz? Hałas i jego szkodliwy wpływ na zdrowie

Co piąty mieszkaniec Europy jest narażony na szkodliwy dla zdrowia hałas. Składają się na niego dźwięki uciążliwe w danym miejscu i czasie. Jak przekonują eksperci, zwiększanie świadomości na temat hałasu i jego skutków jest kluczowe dla zdrowia, również psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  hałas hałas w biurze głośnik dźwięki Dwójka środowisko zdrowie zdrowie psychiczne depresja zanieczyszczenie społeczeństwo

Zmiana pokoleniowa w Orkiestrze Kameralnej PR Amadeus. Agnieszkę Duczmal zastąpi córka

W Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus po ponad pół wieku dochodzi do pokoleniowej zmiany. Agnieszkę Duczmal na stanowisku dyrygenta zastąpi jej córka - Anna Duczmal-Mróz. Założycielka orkiestry opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o swojej decyzji, początkach orkiestry i swoim spojrzeniu na kobietę dyrygenta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Artur Nacht-Samborski Borysław Czyżak

"Interludia Morskie" Coriny Marti. "To wyjątkowy repertuar"

Corina Marti to znakomita klawesynistka i flecistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki średniowiecza oraz renesansu. Artystka wydała niedawno dwupłytowy album "Sea Interludes", który zaprezentuje podczas koncertu w Studiu im. W. Szpilmana. - Większość utworów pochodzi znad Morza Bałtyckiego. To coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałam - mówiła w Dwójce artystka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Łoś Corina Marti KULTURA MUZYKA muzyka klasyczna renesans klawesyn koncert