Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

"Kamień z Księżyca". Janusz Płoński i alternatywna wersja historii przełomu lat 80. i 90.

Polska przełomu lat 80. i 90. Upada komunizm, elektryk ze Stoczni Gdańskiej zostanie prezydentem, a amerykańskiemu senatorowi, niemieckiemu bankierowi oraz przedstawicielom europejskiej finansjery często i w różnych okolicznościach towarzyszy niezmiernie rezolutna Justynka, matka dziesięcioletniego Kamilka, a przy okazji czynna zawodowo prostytutka. Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Janusz Płoński - dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista, a także autor książki "Kamień z Księżyca".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Janusz Płoński

Konkurs pianistyczny, dzięki któremu do Szafarni przyjeżdża cały świat

- Obejmując 16 lat temu stanowisko miałam za zadanie umiędzynarodowić Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, który z czasem zaczął gościć niewielu uczestników zza granicy. To się udało. Dziś możemy szczycić się tym, że do Szafarni przyjeżdża cały świat - mówiła w Dwójce Agnieszka Brzezińska, dyrektorka Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.
Zobacz więcej na temat:  Szafarnia Fryderyk Chopin Dwójka MUZYKA KULTURA Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Miasto ogród zbudowane przez III Rzeszę w Ciechanowie

- Przedmieście, które zostało zbudowane podczas II wojny światowej przez III Rzeszę w Ciechanowie, czerpie mocno z idei miasta ogrodu, będąc jednocześnie narzędziem kolonizacji. Chodziło o stworzenie sielskiego, zielonego krajobrazu, ale po to, żeby przejmować zdobyte tereny i tworzyć dobre warunki bytowe dla swoich osadników - mówiła w Dwójce Barbara Nawrocka, kuratorka wystawy "Plantstoria".
Zobacz więcej na temat:  architektura Ciechanów wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu Dwójka KULTURA

Krystian Dudek: sprawa kawalerki przykryła sukces Nawrockiego, jakim było spotkanie z Trumpem

- Jestem bardzo zaskoczony wpadką z mieszkaniem Karola Nawrockiego, bo PiS bardzo długo wybierał kandydata na prezydenta. Wiadomo było, że chodziło o takiego, na którego nie ma haków, a okazało się, że go dobrze nie prześwietlili - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krystian Dudek z Akademii WSB, ekspert ds. marketingu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kampania prezydencka polityka wybory w Polsce Sławomir Mentzen Karol Nawrocki Rafał Trzaskowski

Dlaczego polska wełna się marnuje? Konferencja i wystawa mają nagłośnić ten problem

- Wełna to bardzo ważna część naszej kultury. Uważamy, że nie jest w pełni wykorzystywana w sposób, w jaki mogłaby być. Polska wełna po prostu się marnuje, jest zwyczajnie utylizowana i chcemy zwrócić uwagę na ten problem, rozwinąć może dyskusję i zacząć działać, żeby to zmienić - mówiła w Dwójce o konferencji i wystawie "Wełna - źródło i potencjał" Joanna Czajkowska, prezeska Fundacji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Wzornictwa Przemysłowego Dwójka prezydencja Polski w UE KULTURA owce wełna wystawa konferencja

Jazz Po Polsku "Dookoła Świata". Jak odbierany jest polski jazz w Japonii?

Od kilku dni zabieramy Państwa regularnie do Japonii, a to za sprawą trasy koncertowej Jazz Po Polsku "Dookoła Świata/ Przystanek Azja". Za nami pierwszy koncert w Tokio, zaprezentowany przez Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio. Całą trasę relacjonuje nasz specjalny wysłannik Krzysztof Dziuba, który podąża za muzykami jazzowymi oraz spotyka się m.in. z japońskimi artystami i ludźmi kultury.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Po Polsku Jazz Po Polsku Dookoła Świata Krzysztof Dziuba Jazz Piotr Lemańczyk Adam Golicki Rafał Sarnecki KULTURA Dwójka MUZYKA

Katowice Kultura Natura - festiwal, którego nie byłoby bez obecnej siedziby NOSPR

- Festiwal narodził się w momencie, gdy orkiestra NOSPR-u zyskała nową, wspaniałą siedzibę. Prof. Eugeniusz Knapik wpadł wtedy na pomysł, że skoro mamy już takie możliwości w Katowicach, to należałoby stworzyć coś szczególnego, co pozwoliłoby temu miejscu rozbłysnąć w wyjątkowy sposób - mówił w Dwójce prof. Marcin Trzęsiok, członek rady programowej festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura Dwójka KULTURA MUZYKA

Międzynarodowy Dzień Jazzu. Szef Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego: to potrzebne święto

- Myślę, że UNESCO podejmując decyzję o powołaniu takiego święta, wykorzystało muzykę jazzową i jej historię do zwrócenia uwagi na różne inne aspekty. Jazz był zawsze muzyką buntu. Muzyką, która zwracała uwagę na nierówności społeczne. Jej korzenie sięgają przecież czasów niewolników na plantacjach bawełny na południu USA - mówił w Dwójce z okazji Światowego Dnia Jazzu Piotr Majewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Majewski Dwójka Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Światowy Dzień Jazzu KULTURA MUZYKA