"Garbus" Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 00:01
Program 2 Polskiego Radia przypominał raz w tygodniu spektakle wideo, które powstały we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie.
Aktorzy Teatru Polskiego podczas próby do spektaklu Garbus
Aktorzy Teatru Polskiego podczas próby do spektaklu "Garbus"Foto: PR2

Sztuka Sławomira Mrożka swój pierwodruk miała w miesięczniku "Dialog" w 1975 roku. Akcja dramatu rozgrywa się w lipcu gdzieś na przełomie XIX i XX wieku na polskiej prowincji. Do urokliwie położonego pensjonatu przyjeżdżają dwie pary małżeńskie i młody student. Na miejscu, ku ich zaskoczeniu, okazuje się, że gospodarz jest garbaty. Nawiązywane relacje pomiędzy tym nielicznym gronem, a zwłaszcza dialogi między bohaterami, pokazują funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, które, jak się okazuje, nie tak bardzo się przez ostatnie 40 lat zmieniło.

W spektaklu zaprezentowała się znakomita obsada: Joanna Trzepiecińska (Baronowa), Adam Cywka (Baron), Maria Dębska (Onka), Krystian Modzelewski (Onek), Adam Biedrzycki (Garbus), Paweł Krucz (Student), Szymon Kuśmider (Nieznajomy) oraz Jerzy Schejbal (Narrator) – również reżyser spektaklu. Reżyserem dźwięku jest Andrzej Brzoska, a za muzykę odpowiada Miłosz Pękala.

Jego premiera antenowa odbyła się we wrześniu 2018 roku – wystawiony został w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", który prezentowany był w Programie 2 w roku obchodów stulecia niepodległości. W ramach prezentacji serii premier na scenie Teatru Polskiego i – równolegle – na antenie Dwójki, wyemitowane zostały również inne, ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: "Kurka wodna" Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), "Lalek" Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski), "Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) oraz "Kartoteka" Tadeusza Różewicza (reż. Artur Tyszkiewicz) – wszystkie spektakle wideo przypomniane zostały już słuchaczom, widzom i internautom w ramach akcji #zostańwdomu i słuchaj Dwójki. "Garbus" jest ostatnią realizacją z tego cyklu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak