"Jan Krenz Diamentowe Batuty" - nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 13:22
Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia”.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.


małaszko 1200.jpg
Muzyczne interpretacje Jana Krenza na wydawnictwie płytowym Polskiego Radia

Jan Krenz to wybitny polski dyrygent i kompozytor. Jako dyrygent zadebiutował w 1946 w Łodzi. W latach 1947-49 był drugim dyrygentem Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1949-1951 współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a 1953 został dyrygentem i dyrektorem zespołu i był nim do 1968. Z orkiestrą wielokrotnie występował za granicą – od Związku Radzieckiego po Australię. W latach 1968-73 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie. Równocześnie był dyrygentem orkiestry Danmarks Radio w Kopenhadze, współpracował z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony w Tokio.


Sklep Polskie Radio grafika do artykułów.jpg
sklep.polskieradio.pl

Gościnnie dyrygował we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych, występował między innymi z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, orkiestrą Filharmonii w Leningradzie, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie oraz z orkiestrami londyńskimi, a także w Stanach Zjednoczonych (Detroit, Nowy Jork). W latach 1979-82 piastował funkcję Generalmusikdirektor miasta Bonn prowadząc orkiestrę Beethovenhalle. W latach 1983-85 współpracował z Radiem Holenderskim w Hilversum. Od roku 2005 do 2008 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Interpretacje Jana Krenza, to niezapomniane kreacje artystyczne. Jako kompozytor tworzył muzykę kameralną, wokalną i symfoniczną. Jest również autorem muzyki teatralnej i filmowej (m.in. "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Eroica" Andrzeja Munka).

Jan Krenz 14 lipca 2020 roku kończy 94 lata.

***

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera handlowa: 10.07.2020
Jan Krenz Diamentowe Batuty - to album dwupłytowy, pierwszy z serii 12 albumów polskich dyrygentów, laureatów Diamentowej Batuty

Zobacz więcej na temat: Jan Krenz Agencja Muzyczna