REKLAMA

Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Nestor polskiego jazzu odszedł w wieku 93 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 14:27
Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - saksofonista, kompozytor, aranżer, ale też świadek historii. Muzyk w kwietniu obchodził swoje 93. urodziny.
Jerzy Duduś Matuszkiewicz
Jerzy "Duduś" MatuszkiewiczFoto: Jan Rolke/Forum

Jerzy Duduś Matuszkiewicz forum 1200.jpg
Jazzowe opowieści Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza - posłuchaj archiwalnych rozmów

Urodzony w 1928 roku, Jerzy Matuszkiewicz był jednym z pionierów powojennego ruchu jazzowego w Polsce. W latach 1950-58 prowadził znany łódzki zespół Melomani, był uczestnikiem historycznych pierwszych festiwali muzyki jazzowej w Sopocie w 1956 i 1957 roku, a od 1965 poświęcił się głównie tworzeniu muzyki rozrywkowej i filmowej.

To on skomponował muzykę do słynnych filmów i seriali, takich jak: "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Czterdziestolatek", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie lubię poniedziałku".

Miesiąc temu został laureatem Polskich Nagród Filmowych "Orły" - otrzymał Honorową Nagrodę za Osiągnięcia Życia. O swoim dorobku, a także o początkach jazzowego środowiska w Polsce Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz" opowiadał niedawno w Dwójce w audycji "Zapiski ze współczesności".

Jak mówił w poniedziałkowej audycji "Teraz jazz" Tomasz Szachowski, trudno sobie wyobrazić polski ruch jazzowy i polską piosenkę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Jerzego Matuszkiewicza. To są utwory napisane dla różnych wykonawców, z różnymi tekstami wybitnych autorów takich jak Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski. Druga audycja poświęcona Jerzemu Matuszkiewiczowi w cyklu "Teraz jazz" już w środę (4.08) po 18.00. Poprowadzi ją Tomasz Szachowski.


Zobacz więcej na temat: odeszli 2021 Jerzy Matuszkiewicz