Polskie Radio
Section05
Jerzy Matuszkiewicz

"Gdy nam Duduś grał" - reportaż o Jerzym Matuszkiewiczu [POSŁUCHAJ]

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był pionierem, ojcem polskiego jazzu, współzałożycielem legendarnego zespołu Melomani. Zaczynał po wojnie, grał w tzw. okresie katakumbowym. Stał się jednym z muzyków, którzy podnieśli jazz do rangi sztuki (przez lata jazz był rodzajem muzyki rozrywkowej, tanecznej).
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jerzy Matuszkiewicz Jakub Tarka MUZYKA reportaż w Jedynce Stanisław Bareja Krzysztof Komeda Jazz Jazz Jamboree Andrzej Trzaskowski

Henryk Miśkiewicz: melodie "Dudusia" wciąż chodzą nam po głowie

- Z "Dudusiem" dużo pracowałem, pisał precyzyjnie, co bardzo cenię. Gdy dyrygował, nie puścił nigdy błędu - opowiadał w Dwójce Henryk Miśkiewicz, który w najbliższy piątek (29.07) na scenie Dwójki wystąpi z zespołem. W Studiu S3 Polskiego Radia zabrzmią aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Jazz Henryk Miśkiewicz Jerzy Matuszkiewicz

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - "zapoczątkował dynastię polskiego jazzu"

31 lipca 2021 roku, w wieku 93 lat, zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - wybitny muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor. Był autorem muzyki do seriali, m.in. "Czterdziestolatka" i "Janosika", a także do filmów, w tym "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". Uznawany jest za jednego z pionierów jazzu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Matuszkiewicz odeszli 2021 Jazz KULTURA MUZYKA Polskie Radio 24

"Zapoczątkował dynastię polskiego jazzu". Wspominamy Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

31 lipca 2021 roku, w wieku 93 lat, zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - wybitny muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor. Był autorem muzyki do seriali, m.in. "Czterdziestolatka" i "Janosika", a także do filmów, w tym "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". Uznawany jest za jednego z pionierów jazzu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Matuszkiewicz POLSKA odeszli 2021 Jazz KULTURA MUZYKA

"Zostają w uszach na lata". Dobrowolski o utworach Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej i kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz spoczął na Cmentarzu Bródnowskim. - Jego muzyka chwyta za serce - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Dobrowolski, skrzypek jazzowy. Jak wspomina tego legendarnego artystę?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Muzyczna Jedynka Jerzy Matuszkiewicz

Pożegnaliśmy Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

W środę w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa muzyka jazzowego i kompozytora Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Artysta spoczął na Cmentarzu Bródnowskim. Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp odeszli 2021 Jerzy Matuszkiewicz Jazz muzyka filmowa Witold Lazar Józef Niewiarowski

Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Nestor polskiego jazzu odszedł w wieku 93 lat

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor muzyki do seriali, między innymi "Czterdziestolatka" i "Janosika", a także do filmów, w tym "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". W maju został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 w kategorii osiągnięcia życia. Miał 93 lata.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Matuszkiewicz odeszli 2021 społeczeństwo Jazz POLSKA