Prof. Regina Chłopicka nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:00
Dziś (25.10) w wieku 87 lat zmarła Regina Chłopicka. Emerytowana Profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, wybitny teoretyk muzyki, nauczyciel akademicki i wykładowca, autorka ważnych prac z zakresu muzyki współczesnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W latach 1957–1959 studiowała grę na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie, a w latach 1959–1965 również tam teorię muzyki. W latach 1999–2004 pełniła funkcję dziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej.

Wykładała gościnnie na uczelniach polskich i zagranicznych, brała udział w licznych konferencjach naukowych za granicą, m.in. w Paryżu, Tours, Londynie, Chemnitz, Lublanie, Aarhus.

W obszarze jej zainteresowań były: polska muzyka XX i XXI wieku (Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski), topos śmierci w muzyce (gatunki pasji i requiem), teatr muzyczny XX wieku na tle historii i teorii teatru.

W 2001 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2014 otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

O śmierci wybitnej teoretyczki poinformowała Akademia Muzyczna w Krakowie. "Nasza Społeczność Akademicka utraciła powszechnie szanowaną i lubianą Panią Profesor, Osobę o wielkiej wiedzy, cieszącą się niekwestionowanym autorytetem muzycznym i pedagogicznym, wychowawcę i przyjaciela wielu pokoleń muzyków. (...) Pani Profesor, jej dobroć i otwartość, pozostaną na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci".

Zobacz więcej na temat: odeszli 2021 muzykolog