Polskie Radio
Section05
muzykolog

Autorzy nagrań terenowych – Sir David Attenborough

Jest jednym z największych popularyzatorów wiedzy przyrodniczej na świecie. Jego telewizyjne serie dokumentalne zna chyba każdy, a jego ciepły głos trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Przez lata uwrażliwiał nas na piękno i różnorodność natury, a obecnie zwraca uwagę na katastrofalne skutki, które może przynieść działalność człowieka i zmiana klimatu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba antropologia muzykolog

Autorzy nagrań terenowych – Kink Gong

Przed nami pierwszy z serii odcinków poświęconych badaczom i autorom nagrań terenowych. W cyklu przybliżymy dokonania m.in.: Alana Bishopa i Marka Gergisa z Sublime Frequencies oraz Sir Davida Attenborougha. Posłuchamy też słynnych płyt z serii Nonesuch Explorer. Dziś czas na Laurenta Jeanneau’a, który tworzy pod pseudonimem Kink Gong.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja antropologia muzykolog

Mateusz Melski: Górecki był skrupulatny i dokładny

- Henryk Mikołaj Górecki bardzo starannie notował swoje rękopisy. Nawet jeżeli to były brudnopisy i szkice, to można z nich dużo wyczytać, jeśli chodzi o pracę kompozytorską. W wielu rękopisach znajdziemy bardzo dużo dat, czasami są one opatrzone nawet godziną - mówił Mateusz Melski, muzykolog i bibliotekarz z Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki kompozytor Biblioteka Narodowa muzykolog Dwójka Paweł Siwek KULTURA

Rafał Augustyn i przodkowie - synteza historii polskiej inteligencji

"Mój tata ładnie śpiewał przy goleniu, pisywał też wiersze, ale była to twórczość raczej biesiadna i bardzo dowcipna, więcej sztuk było po stronie mamy. Dziadek Leon odebrał podstawy wykształcenia muzycznego i to stało się jego zawodem, pracował jako urzędnik dyrekcji kolei, ale dorabiał jako muzyk". Rafał Augustyn - kompozytor, krytyk muzyczny i polonista - w swoje 70. urodziny był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Augustyn Wrocław kompozytor muzykolog Dwójka

"Muzyka daje poczucie, że nasze istnienie w kulturze to walka dobra ze złem"

- Nietzsche powiedział, że nie wyobraża sobie swojego życia bez muzyki. Widocznie to jest strasznie ważna sprawa. Warto sobie postawić pytanie: po co jest tak zwana muzyka wysoka w życiu społeczeństw i narodów, dlaczego ona jest konieczna - mówił Michał Bristiger, muzykolog, którego archiwalnych wspomnień słuchaliśmy w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzykolog Dwójka KULTURA Anna Skulska