Premiera albumu z serii Polskiego Radia "Melodie na psałterz polski" Gomółki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 10:20
W Wielki Piątek pojawiła się czwarta z pięciu części wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia: "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki. W nagraniach XVI-wiecznego zbioru psalmów z "Psałterza Dawidowego" – w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego – oprócz Chóru Polskiego Radia w Krakowie wzięli udział wybitni instrumentaliści z całej Europy. 
Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vols 7  8
Mikołaj Gomółka - "Melodie na psałterz polski", vols 7 & 8Foto: mat. pras. Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Muzyków poprowadziła Agnieszka Budzińska-Bennett – uznana w świecie interpretatorka muzyki średniowiecza i renesansu. W wielkanocną niedzielę z artystką porozmawia w radiowej Dwójce Paweł Siwek – specjalna audycja o "Psałterzu" Gomółki, ale nie tylko, od godz. 16.00.

Wydawcą "Melodii na psałterz polski" jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia, a seria powstała z inicjatywy i we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy album ukazał się jesienią 2018 roku, a premiera piątego albumu, wieńczącego dzieło, zaplanowana została na koniec br.

"Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki (jedyne zachowane do dziś dzieło autora) ukazały się w Drukarni Łazarzowej w Krakowie – w wersji literackiej w 1579 roku, a w wersji muzycznej rok później. Kompozytor stworzył krótkie, czterogłosowe utwory do tekstów wszystkich 150 psalmów, wchodzących w skład psałterza (Księgi Psalmów ze Starego Testamentu), sparafrazowanych przez Jana Kochanowskiego. Kompozycje Mikołaja Gomółki w czasach Polski Jagiellonów integrowały zarówno wspólnotę katolicką, jak i protestancką. 

– Psalmy Gomółki na początku wydają się do siebie bardzo podobne – mieliśmy do czynienia z ponad 150 utworami – ale za każdym razem znajdujemy w nich coś nowego, prawie egzotycznego na forum europejskiej muzyki renesansowej – mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiewaczka, pianistka i muzykolog.

[Facebook Dwójki]

W nagraniach całej serii, oprócz krakowskiego Chóru Polskiego Radia, wzięli udział wybitni muzycy instrumentaliści z całej Europy pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett. Byli to: belgijski zespół Oltremontano Antwerpen (Martin Bolterauer – cynk/corneta, Robert Schlegl – puzon, Juan Gonzalez Martinez – puzon i Cameron Drayton – puzon) oraz Anna Zawisza – śpiew i Marcin Szelest – organy.


Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vol. 7 & 8 Mikołaj Gomółka - "Melodie na psałterz polski", vols 7 & 8

Pierwszy album z serii "Melodie na psałterz polski" ukazał się w 2018 roku. Część najnowsza, czwarta (vols 7 & 8), obejmuje nagrania Psalmów mądrości (CD 1) oraz Psalmów błagalnych i Psalmów Syjonu (CD 2). Psalmy mądrości odpowiadają na pytania: "jak żyć?" lub "jak pozostać dobrym człowiekiem?". Siedemnaście Psalmów błagalnych pojawiło się już na poprzedniej części wydawnictwa. Tym razem zaprezentowano kolejnych dziewięć – wykonywanych wyłącznie a cappella – i siedem Psalmów Syjonu, których tematem jest pochwała świątyni jerozolimskiej.

Każda z poprzednich części nagrania "Psalmów" zyskała duże uznanie, również ze względu na niezwykle staranne przygotowanie edytorskie serii. Wszystkie były nominowane do nagrody Fryderyk, zaś część pierwsza otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2019.

Seria "Melodie na psałterz polski", jak i wiele prestiżowych wydawnictw Agencji Muzycznej i Programu 2, wpisuje się w misję kulturotwórczą Polskiego Radia, które tworzy i upowszechnia wysoką kulturę, kreując wrażliwość odbiorcy na sztukę.

Mikołaj Gomółka - Móy wiekuisty Pasterz mię pasie (Ps. 23)

YouTube Agencji Muzycznej Polskiego Radia 

***

Mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Mikołaj Gomółka