Polskie Radio
Section05
Mikołaj Gomółka

Wydawnictwa Polskiego Radia nominowane do nagrody FRYDERYK 2023

Do tegorocznej nagrody Fryderyk 2023 w muzyce poważnej zostały nominowane cztery tytuły wydane w ubiegłym roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. To wydawnictwa nominowane w kategoriach: Album roku - muzyka chóralna, Album roku - muzyka dawna, Album roku - recital solowy oraz Album roku - muzyka współczesna. 
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Fryderyki Mikołaj Gomółka Tomasz Radziwinowicz Piotr Sałajczyk Weinberg W POLSKIM RADIU Fryderyki 2023 Chór Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett

"Takich projektów jest na świecie bardzo mało"

- To wielki projekt. Mamy np. nagrania wszystkich kantat Bacha, co już w ogóle jest monumentalnym dokonaniem. Natomiast w Polsce uwiecznienia czegoś takiego raczej nie było - mówiła w "Wybieram Dwójkę" śpiewaczka Agnieszka Budzińska-Bennett o serii wydawniczej "Melodie na psałterz polski" z muzyką Mikołaja Gomółki. Ostatnia, piąta część projektu - zawierająca albumy nr 9 i 10 - ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 18 listopada.
Zobacz więcej na temat:  płyta Mikołaj Gomółka Dwójka Agencja Muzyczna Jakub Kukla Agnieszka Budzińska-Bennett MUZYKA

Polskie Radio z piątą częścią "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki

Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje ostatnią, piątą część serii wydawniczej "Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vol. 9 & 10". Projekt wydawniczy "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" jest pierwszym w historii fonografii kompletnym nagraniem jedynego zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Rejestrowane przez prawie 3 lata, składa się z pięciu części, w każdej po dwa albumy, łącznie 10 płyt CD.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Chór Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett Mikołaj Gomółka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka MUZYKA

Agnieszka Budzińska-Bennett: wchodzę w dialog ze słuchaczami

- W przypadku tłumaczenia muzyki bardzo dawnej pole do spekulacji jest ogromne, musimy wiele luk wypełnić. Jestem wdzięczna, że słuchacze ufają nam. Chcą też wiedzieć, a mój ulubiony rodzaj słuchacza to ten, który szuka - mówiła w Dwójce wokalistka, instrumentalistka, badaczka muzyki średniowiecza i renesansu Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka i liderka międzynarodowego zespołu Peregrina.   
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Budzińska-Bennett Mikołaj Gomółka Dwójka Paweł Siwek Wielkanoc

Premiera albumu z serii Polskiego Radia "Melodie na psałterz polski" Gomółki

W Wielki Piątek pojawiła się czwarta z pięciu części wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia: "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki. W nagraniach XVI-wiecznego zbioru psalmów z "Psałterza Dawidowego" – w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego – oprócz Chóru Polskiego Radia w Krakowie wzięli udział wybitni instrumentaliści z całej Europy. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Gomółka

Mikołaj Gomółka na otwarcie Festiwalu Misteria Paschalia

- Psalmy Gomółki na początku wydają się do siebie bardzo podobne – mieliśmy do czynienia z ponad 150 utworami – ale za każdym razem znajdujemy w nich coś nowego, prawie egzotycznego na forum europejskiej muzyki renesansowej - zaznaczyła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, pianistka i muzykolog, pod kierunkiem której odbędzie się koncert otwierający Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Budzińska-Bennett Dwójka Paweł Siwek Misteria Paschalia Mikołaj Gomółka

Stare inspiracje, nowa muzyka

W "Nocnej strefie" słuchaliśmy nieszablonowej, nowej muzyki wypływającej z archaicznych inspiracji. Przede wszystkim – retransmisja koncertu "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki w nowej wersji, którą zaprezentował podczas Festiwalu "Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju" w 2019 roku wokalno-wiolonczelowy duet: Joanna Halszka Sokołowska i Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Gomółka Jacek Hawryluk Bartek Chaciński Dwójka MUZYKA