XVI Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - oto finaliści! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 23:00
W niedzielę późnym wieczorem (16.10), po dwuczęściowym II etapie, poznaliśmy nazwiska 6 finalistów XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Tegoroczne występy młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - tu odbywa się 16. Konkurs Wieniawskiego
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - tu odbywa się 16. Konkurs WieniawskiegoFoto: L. Zadoń/materiały pras.

Od 8 października 31 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z całego świata, współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Wśród nich było 7 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. 

Uczestnicy zaprezentowali się w szerokim repertuarze - od sonat i partit Bacha, przez sonatę Beethovena, kaprysy Paganiniego, po kompozycje patrona konkursu, Henryka Wieniawskiego. Wyniki I etapu poznaliśmy we wtorek, 11 października.

W dniach 12-16.10 odbył się II etap rywalizacji. Najpierw, przez dwa dni, uczestnicy zaprezentowali się w recitalach z akompaniamentem fortepianu, podczas których zagrali m.in. sonaty skrzypcowe i utwory Karola Szymanowskiego.

Natomiast w drugiej części II etapu uczestnicy wykonywali Sinfonię Concertante Es-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz i altowiolistami: Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim.

Jury, któremu przewodniczy Augustin Dumay, zakwalifikowało następujących uczestników do udziału w finale:

1. Hana Chang (Japonia / Singapur / USA)

2. Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa)

3. Meruert Karmenova (Kazachstan)

4. Hina Maeda (Japonia)

5. Qingzhu Weng (Chiny)

6. Dayoon You (Korea Południowa)


Zobacz wideo:

[YouTube/Wieniawski Society]

***

Od wtorku do czwartku (18-20.10) finalistów czekają koncerty z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiadają wybitni muzycy, w składzie: 

Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący, Agnieszka Duczmal, Barnabás Kelemen, René Koering, Grzegorz Kotów, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Miguel da Silva, Jian Wang, Christopher Warren-Green.

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.