REKLAMA

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 dla Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 22:23
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie został laureatem Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku. Do nagrody w tej kategorii był nominowany jubileusz 85-lecia Dwójki.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

W Filharmonii Narodowej w Warszawie rozdano Koryfeusze Muzyki Polskiej 2022. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina w Warszawie został laureatem Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku. W uzasadnieniu napisano, że statuetkę otrzymał za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe.

Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński, odbierając nagrodę, podkreślił, że Chopin jak najbardziej zasługuje na Koryfeusza Muzyki Polskiej.

W kategorii Wydarzenie Roku nominowano także: jubileusz 85-lecia radiowej Dwójki, Grand Prix Polskiej Chóralistyki imienia Stefana Stuligrosza 2021, Ukrainian Freedom Orchestra oraz Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble.

Statuetka Koryfeusza Muzyki Polskiej 2022 w kategorii Osobowość Roku trafiła do Agaty Szymczewskiej, za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób, jak również jako Ambasadorki 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Skrzypaczka, odbierając nagrodę, podziękowała za docenienie jej, jako artystki, i muzyki, jaką popularyzuje.

Koryfeusza za Odkrycie Roku otrzymała dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, za szereg sukcesów i nagród w ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu. Anna Sułkowska-Migoń, odbierając nagrodę, nie ukrywała wzruszenia.

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej - gatunkowo i chronologicznie - muzyki polskiej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR/mo/kor