Festiwal Actus Humanus Nativitas 2022 – transmisje w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 14:28
7 grudnia rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych – Festiwal Actus Humanus 2022. Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w Gdańsku prezentowane są premierowe koncerty i prawykonania z udziałem wybitnych – polskich i zagranicznych – wirtuozów wykonawstwa historycznego. W programie tegorocznej edycji znalazło się 10 koncertów artystów m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Transmisje na antenie Programu 2 Polskiego Radia w audycji "Filharmonia Dwójki".
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Tegoroczny Fetiwal Actus Humanus Nativitas 2022 trwa od środy do niedzieli, 7 – 11 grudnia. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Ratusza Staromiejskiego, kościoła św. Jana i kościoła św. Katarzyny. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje wybranych koncertów w audycji "Filharmonia Dwójki".

Podczas trzech wieczorów wystąpią jedne z najważniejszych dziś na świecie zespołów specjalizujących się w muzyce barokowej.

W środę (7.12) z koncertem wystąpił Café Zimmermann pod dyrekcją skrzypka Pabla Valettiego. W piątek i niedzielę w Gdańsku zagrają Concerto Italiano pod kierunkiem klawesynisty Rinalda Alessandriniego oraz Cappella Mediterranea i Chœur de Chambre de Namur prowadzone przez Leonadra Garcíę Alarcóna. Café Zimmermann, owacyjnie witany przed rokiem w Gdańsku, przywiózł kantaty i koncerty Johanna Sebastiana Bacha i Johanna Friedricha Fascha. Bach to wizytówka zespołu, repertuar, którego oryginalnymi interpretacjami Café Zimmermann zasłynęła przed laty. Solistą wieczoru był tenor Raphael Höhn.

W piątek, 9 grudnia, o godz. 20.00 na antenie radiowej Dwójki można było usłyszeć madrygały Claudia Monteverdiego. W Dworze Artusa zespół Concerto Italiano pod dyrekcją Rinalda Alessandriniego wykonał w komplecie drugą księgę tych utworów (Il seondo libro de madrigali a cinque voci).

Natomiast w ostatnim dniu Festiwalu, 11 grudnia (godz. 20.00), z Centrum Św. Jana w Gdańsku transmisja debiutującego na Actus Humanus zespołu, Cappella Mediterranea i Chóru Kameralnego Namur. W ich wykonaniu unikatowy program zatytułowany Carmina Latina złożony z utworów kompozytorów działających w Hiszpanii i Ameryce Południowej, m.in. Juana de Arauja, Tomása de Torrejón y Velasca, Francisca Correa de Arauxa czy Diego José de Salazara.

Zobacz więcej na temat: Actus Humanus