Polskie Radio
Section05
Actus Humanus

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus koncert Magdalena Łoś muzyka dawna MUZYKA Dwójka

"Program koncertu był pysznie dobrany". Retransmisja wkrótce w Dwójce

- Wczorajszy koncert w Dworze Artusa rejestrowaliśmy i zostanie odtworzony w najbliższą środę (14.12) w "Filharmonii Dwójki". Był to występ zespołu, który właściwie jest już legendą polskiego wykonawstwa muzyki dawnej - Arte dei Suonatori pod kierownictwem świetnego klawesynisty Marcina Świątkiewicza - relacjonował z Gdańska, gdzie trwa festiwal Actus Humanus, Marcin Majchrowski z radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Arte dei Suonatori Marcin Majchrowski Jakub Jamrozek Gdańsk MUZYKA

Festiwal Actus Humanus Nativitas 2022 – transmisje w Dwójce

7 grudnia rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych – Festiwal Actus Humanus 2022. Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w Gdańsku prezentowane są premierowe koncerty i prawykonania z udziałem wybitnych – polskich i zagranicznych – wirtuozów wykonawstwa historycznego. W programie tegorocznej edycji znalazło się 10 koncertów artystów m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Transmisje na antenie Programu 2 Polskiego Radia w audycji "Filharmonia Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus

Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Filip Berkowicz muzyka klasyczna KULTURA Paweł Siwek Dwójka

Lilianna Stawarz: utwory Geminianiego są bliskie mojemu sercu

- Od VII Concerto zaczynają się bardzo przyjemne impresje na temat Corellego. Pojawia się ręka mistrza, która wprowadza nowe kontrapunkty, nowe linie melodyczne, które mamy już zasłuchane i zapamiętane z Corellego. Ten Corelli u Geminianiego jest bardzo słodki - mówiła w Dwójce klawesynistka Lilianna Stawarz, która wraz z Royal Baroque Ensemble wykona dzieła włoskiego kompozytora barokowego na festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Actus Humanus Lilianna Stawarz muzyka klasyczna Magdalena Łoś