Polskie Radio
Section05
Actus Humanus

Wielkanoc w Polskim Radiu

Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Czesław Mozil Agnieszka Trzeciakiewicz Wiesław Molak Maciej Szajkowski muzyka świata etno Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński Małgorzata Jaszczołt David Gamtsemlidze Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Misteria Paschalia Actus Humanus Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksandra Łapkiewicz Michał Nowak Piotr Domeracki Jakub Jamrozek Tomasz Sobierajski Paweł Turski Krzysztof Miruć Dariusz Urbanowicz Andrzej Bargiel Dagadana Renata Przemyk Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Damian Sikorski Bartek Koziczyński Ula Kaczyńska Norbert Borzym Tomasz Czajkowski Józef Naumowicz Jan Adamowski Wielkanoc

Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Vaclav Luks Michał Dębski MUZYKA Dwójka Gdańsk muzyka dawna KULTURA

Actus Humanus. Szef artystyczny festiwalu: cieszę się, że wkoło wszystko się zmienia, a u nas jest stałe

- Od 2017 roku, czyli odkąd realizujemy festiwal w dwóch odsłonach: "Resurrectio" podczas Wielkiego Tygodnia oraz "Nativitas" przed Świętami Bożego Narodzenia, podjęliśmy decyzję, że prezentujemy dwa koncerty dziennie. Do udziału w nich zapraszamy zarówno najlepszych artystów polskich, jak i światowe sławy wykonawstwa historycznego. To jest niezmienne - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Filip Berkowicz Jakub Kukla Gdańsk Dwójka KULTURA MUZYKA muzyka dawna Vaclav Luks

Festiwal Actus Humanus. Antonio Florio: cieszę się, że wracamy do Gdańska

W Gdańsku startuje zimowa odsłona Actus Humanus, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. - Uważam, że tytuł tego festiwalu jest absolutnie trafiony. Uważam także, że jest czymś absolutnie szczególnym w kontekście sensu dzisiejszej kultury muzycznej. Cieszę się, że po 8-9 latach mogliśmy wrócić do Gdańska na to właśnie wydarzenie - mówił w Dwójce Antonio Florio, dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana, która wystąpi podczas środowej inauguracji festiwalu (13.12).
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Karol Furtak Dwójka Gdańsk MUZYKA Neapol Antonio Florio

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Jakub Kukla Dwójka muzyka dawna Włochy Neapol Filip Berkowicz Gdańsk koncerty

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus koncert Magdalena Łoś muzyka dawna MUZYKA Dwójka

"Program koncertu był pysznie dobrany". Retransmisja wkrótce w Dwójce

- Wczorajszy koncert w Dworze Artusa rejestrowaliśmy i zostanie odtworzony w najbliższą środę (14.12) w "Filharmonii Dwójki". Był to występ zespołu, który właściwie jest już legendą polskiego wykonawstwa muzyki dawnej - Arte dei Suonatori pod kierownictwem świetnego klawesynisty Marcina Świątkiewicza - relacjonował z Gdańska, gdzie trwa festiwal Actus Humanus, Marcin Majchrowski z radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Arte dei Suonatori Marcin Majchrowski Jakub Jamrozek Gdańsk MUZYKA

Festiwal Actus Humanus Nativitas 2022 – transmisje w Dwójce

7 grudnia rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych – Festiwal Actus Humanus 2022. Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w Gdańsku prezentowane są premierowe koncerty i prawykonania z udziałem wybitnych – polskich i zagranicznych – wirtuozów wykonawstwa historycznego. W programie tegorocznej edycji znalazło się 10 koncertów artystów m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Transmisje na antenie Programu 2 Polskiego Radia w audycji "Filharmonia Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus

Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Filip Berkowicz muzyka klasyczna KULTURA Paweł Siwek Dwójka