Nie żyje Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 20:58
Zmarła Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka związana z Redakcją Reportażu Literackiego i Programem 2 Polskiego Radia. Autorka ponad pół tysiąca audycji - reportaży, audycji literackich, słuchowisk. Rejestrowała dla Programu 2 wspomnienia wybitnych osobowości kultury - pisarzy, artystów, reżyserów, aktorów. We wtorkowym "Poranku Dwójki" (31.10) Bożenę Markowską po godz. 9.00 będzie wspominać Janina Jankowska.
Nie żyje Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Nie żyje Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego RadiaFoto: Shutterstock

Ukazywała tragiczne losy poetów różnych pokoleń

W poetyckim cyklu "Dlaczego zabija się poetów" ukazywała tragiczne losy poetów różnych pokoleń, m.in. Georga Trakla, Wasyla Stusa, André Chénier czy Rafała Wojaczka. Jedną z jej najważniejszych audycji, za którą była nagradzana, jest reportaż "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku, w którym ukazała pracę lekarzy i pielęgniarek operujących serce - zderzyła w nim głosy lekarzy i wielkie poczucie odpowiedzialności za pracę, którą wykonują, z nadziejami pacjentów.

Autorski styl adaptacji w słuchowiskach dokumentalnych

Stworzyła autorski styl adaptacji w słuchowiskach dokumentalnych. Wykorzystując dostępne źródła historyczne i literackie, tworzyła poruszające audycje. Oprócz merytorycznej wiedzy historycznej, w ciekawy i porywający sposób opowiadały historię jednostkowych bohaterów, np. w słuchowisku "Bez przedawnienia" o zamordowanych w Katyniu i Charkowie polskich oficerach czy "Szpitalu Dobrej Woli" o rzezi warszawskiej Woli podczas powstania warszawskiego.

(informacja własna/mo)


Zobacz więcej na temat: odeszli 2023