Nie żyje Peter Eötvös - węgierski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 21:40
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. W wieku 80 lat zmarł Peter Eötvös - węgierski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny.
Peter Etvs - węgierski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny zmarł w wieku 80 lat
Peter Eötvös - węgierski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny zmarł w wieku 80 latFoto: Szilvia Csibi / materiały prasowe

Peter Eötvös studiował kompozycję w Budapeszcie i Kolonii, a następnie, po roku 1962, związał się zawodowo na kilka lat z filmem, komponując muzykę filmową.

W latach 1968–1976 grał regularnie w ensemble'u Stockhausena. W 1979 zastąpił Pierre'a Bouleza na stanowisku dyrektora muzycznego i dyrygenta Ensemble InterContemporain, wirtuozowskiej orkiestry paryskiego IRCAM, z którą był związany do 1991 r.

Jest autorem adaptacji operowej słynnej sztuki Tony'ego Kushnera "Anioły w Ameryce".

W 2015 roku został odznaczony Orderem Świętego Stefana. 

Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom.

Zmarłego kompozytora w niedzielnym wydaniu audycji "Filharmonia Dwójki" wspominała Ewa Szczecińska. Gośćmi pożegnania Petera Eotvosa byli: Zygmunt Krauze, który poznał Eotvosa w latach 80. w Paryżu i Michał Janocha – dyrygent i kompozytor, który poznał Eotvosa w 2018 roku na kurach dyrygenckich i kompozytorskich w Budapeszcie.

Ponadto Monika Zając rozmawiała z Karoliną Sofulak, która w 2021 roku w ramach festiwalu Opera Rara wyreżyserowała spektakl operowy Petera Eotvosa "The Golden Dragon". 


mo

Zobacz więcej na temat: odeszli 2024 kompozytor