Polskie Radio
Section05
kompozytor

Festiwal Organy Plus. "Będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność"

- Jest to ewenement na naszym festiwalu, ale w tym roku będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność. Tak się złożyło ze względu na główną ideę i tytuł festiwalu: "Jubileusze". Spośród wielu znaczących muzycznych jubileuszy w tym roku wybraliśmy kilka. Znalazł się wśród nich m.in. jubileusz Jana Jancy, pochodzącego z Gdańska kompozytora, który obchodzi w tym roku 90. urodziny - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, szef artystyczny festiwalu Organy Plus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka organy Gdańsk MUZYKA muzyka dawna kompozytor

Marta Ptaszyńska: w Austrii byłabym baronową

- W Warszawie zrobiłam dyplom z teorii muzyki i dyplom z kompozycji u Tadeusza Paciorkiewicza, oba z wyróżnieniem, a ponieważ w Warszawie nie było jeszcze perkusji, to perkusję skończyłam w Poznaniu u Jerzego Zgodzińskiego, też z wyróżnieniem. Stefan Śledziński, który był na teorii moim głównym promotorem, powiedział, że w Austrii za trzy dyplomy magisterskie dostałabym tytuł baronowej - mówiła w Dwójce Marta Ptaszyńska, kompozytorka, perkusistka i ceniona w USA pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Marta Ptaszyńska kompozytor Beata Stylińska Dwójka MUZYKA USA Warszawska Jesień perkusja

"Korzyński Ultimate" - wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego

- Andrzej Korzyński jako kompozytor miał nieograniczony horyzont: od przepięknych melodii w piosenkach, przez wręcz hollywoodzką muzykę do "Srebrnego globu", aż do "Diabła", gdzie jest pełno hałasu i przesterowań. Dzieła Korzyńskiego wciąż mnie zaskakują, na tym koncercie chcemy pokazać ich szerokie spektrum - mówił w Dwójce Dominik Strycharski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński kompozytor koncert koncerty w Polskim Radiu Dwójka Dominik Strycharski Paweł Siwek

Yoshio Ojima - czołowy przedstawiciel japońskiego ambientu

Yoshio Ojima zaleca słuchać swojej muzyki z głośnością odpowiadającą głośności codziennych dźwięków takich jak szum klimatyzatora czy lodówki. I w taki też dyskretny sposób od prawie 40 lat we wnętrzach nowoczesnej galerii Spiral w Tokio rozbrzmiewają jego utwory będące jednym ze szczytowych dokonań ambientu (zwanego w Japonii Kankyō Ongaku).
Zobacz więcej na temat:  ambient Japonia kompozytor Krzysztof Dziuba Dwójka MUZYKA

Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Meyer Dwójka Marcin Majchrowski kompozytor fortepian

Zygmunt Mycielski. Szlachectwo, muzyka i intymny dziennik

– Zawsze chciałem być muzykiem, nie miałem żadnych wątpliwości. I cieszę się z tego, bo to mi wypełniło życie – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Zygmunt Mycielski. Ten kompozytor, a także pisarz, autor cenionych dzienników, urodził się 17 sierpnia 1907 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Mycielski Mieczysław Tomaszewski kompozytor muzyka klasyczna Paryż PRL wspomnienie literatura dziennik muzyka współczesna

Jak Fryderyk Chopin spędzał swoje wakacje?

W audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom wyruszamy w radiową podróż śladami Fryderyka Chopina, który sam odbył przecież niejedną podróż po świecie. Uwielbiał też podróżować po Polsce. W Muzycznych podróżach przyglądamy się nie krajom odległym, a pięknym polskim wsiom i miastom, które mogą pochwalić się tym, że kiedyś przechadzał się po nich Fryderyk Chopin. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna kompozytor muzyczne podróże Daria Druzgała piosenki dla dzieci

Katarzyna Drogosz: wolę, jak fortepiany mają w sobie trochę historycznej patyny

- W swojej kolekcji mam kilka fortepianów historycznych grających koncertowo, ale jeszcze więcej takich, które czekają na swoją kolej i lepsze czasy. Trzeba je bowiem wyremontować, czasami od stanu totalnej ruiny, do stanu koncertowego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się to wydarzy i kolekcja będzie się ciągle powiększać - mówiła w "Poranku Dwójki" pianistka Katarzyna Drogosz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian instrumenty instrument kompozytor MUZYKA Paweł Siwek Dwójka

Międzynarodowe premiery na nowej płycie Cracow Duo

- Od początku naszej wspólnej działalności z Jankiem bardzo istotnym aspektem jest muzyka współczesna. Współpracujemy z kompozytorami, dokonujemy prawykonań i zamówień. Płyta, która za chwilę się ukaże jest właściwie kolejnym sequelem płyty sprzed prawie dziesięciu lat, na której zawarliśmy część kompozycji pisanych właśnie dla nas - mówił w Dwójce pianista Marek Szlezer z Cracow Duo.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna płyta wiolonczela fortepian kompozytor Dwójka MUZYKA