Polskie Radio
Section05

kompozytor

Ocalały dzięki muzyce. 25. rocznica śmierci Władysława Szpilmana

Jego muzyka przetrwała wojnę, a historia życia stała się symbolem XX wieku. Władysław Szpilman – pianista, kompozytor i autor poruszających wspomnień – pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury. Jego pamiętniki stały się podstawą filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Ale Szpilman to także wybitny artysta, którego dorobek muzyczny pozostaje ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Szpilman Dwójka II wojna światowa okupacja niemiecka Polskie Radio wspomnienie KULTURA MUZYKA

Maria Trzpis i pole dźwiękowych możliwości

Bohaterką ostatniej przed wakacjami audycji z cyklu "Nowa Polska" była młoda kompozytorka Maria Trzpis. Artystka, która 1 lipca obchodzić będzie 25. urodziny, kończy właśnie studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Marka Czerniewicza i odważnie wkracza w nowe dla niej sfery brzmienia gitary - we współpracy z gitarzystą Marcinem Koziołem, a także wiolonczeli - wraz ze studentką Rozalią Sobecką.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ewa Szczecińska muzyka współczesna Maria Trzpis MUZYKA

Wspominamy Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej

Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych, między innymi "Całkowite zaćmienie", "Stracone dusze ", "Quo Vadis", "Niewierna", "Mój przyjaciel Hachiko" i "Magnezja". W 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" kompozytor otrzymał Oscara. Mija pierwsza rocznica śmierci kompozytora. 
Zobacz więcej na temat:  Jan A.P. Kaczmarek muzyka filmowa Dwójka

"Radwan - wszystko brzmi". Jak pokazać muzyczną wielkość za pomocą wystawy?

- Nowa dyrekcja zgłosiła w swoim programie cykl "Legendy Starego Teatru". W lutym mieliśmy tydzień z Jerzym Stuhrem, a teraz mierzymy się ze Stanisławem Radwanem. Jest to paradoks: w jaki sposób pokazać coś, co było w przedstawieniu, a na dodatek jest warstwą dźwiękową - mówiła w Dwójce Anna Litak, kuratorka wystawy "Radwan - wszystko brzmi" w Muzeum Interaktywnym Narodowego Starego Teatru MICET.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan Narodowy Stary Teatr w Krakowie Dwójka KULTURA wystawa TEATR MUZYKA Krzysztof Penderecki Piwnica pod Baranami Stary Teatr w Krakowie Marcin Pesta

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozycja śpiew

Waldemar Kazanecki. To on napisał walc z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 96. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

"Melancholia" Jacka Sotomskiego – koncert fortepianowy jak... boisko

Najnowszy utwór Jacka Sotomskiego zaskoczył chyba wszystkich. "Melancholia – Koncert fortepianowy" napisany dla fenomenalnej pianistki specjalizującej się w wykonywaniu muzyki współczesnej, Małgorzaty Walentynowicz, i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach poprowadził premierowo w ramach festiwalu prawykonań Vincent Kozlovsky.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska Jacek Sotomski muzyka współczesna Dwójka