Polskie Radio
Section05
kompozytor

"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor kompozycja Adam Mickiewicz Ballady i Romanse romantyzm Dwójka

Equilibrium String Quartet przywraca pamięć o kompozycjach Żeleńskiego

- Muzyka Żeleńskiego, zwłaszcza ta kameralna, jest określana "zabawą kolorem". Ten język muzyczny ma bardzo dużo specyficznej kolorystyki i to jest osobliwe - mówiła o dziełach Władysława Żeleńskiego skrzypaczka Sulamita Ślubowska z zespołu Equilibrium String Quartet, którego najnowsza płyta poświęcona została twórczości niesłusznie zapomnianego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Żeleński płyta Dwójka Jakub Kukla kompozytor

Mateusz Ryczek: moja muzyka jest pełna emocji

- Na tej płycie słychać szeroki przekrój możliwości wiolonczeli. Szukam prawdy akustycznej, to moje podejście do pitagoreizmu. Od strony techniki kompozytorskiej ogromne znaczenie mają proporcje między częstotliwościami. Struktury matematyczne są piękne, choć być może trudno je dostrzec w ciągu liczb na kartce, łatwiej o to, gdy przełożymy je na dźwięki - mówił w Dwójce kompozytor Mateusz Ryczek.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja album

Cole Albert Porter. Życie i twórczość kompozytora i twórcy musicali 

Cole Albert Porter urodził się w Peru w stanie Indiana Ameryki Północnej. Ten Amerykański kompozytor znany jest jako twórca musicali. Zarówno filmowych, jak i tych wystawianych w stolicy tego gatunku, którą jest Broadway. Cole Porter to przedstawiciel tzw. wielkiej piątki kompozytorów tworzących musical wraz z jego zasadami, które obowiązywały do pierwszej połowy dwudziestego wieku, jest to więc bardzo ważna postać dla świata musicalu. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kompozytor radio dla rodziców radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka KULTURA Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Antek Cholewiński

Bartosz Chajdecki o nominacji do Public Choice Award: zobaczymy, co się wydarzy

- To oczywiście dzieje się niespodziewanie i to jest bardzo miłe zaskoczenie, ale człowiek bardzo szybko sprowadza się na ziemię i mówi: dobrze, fantastycznie, że coś takiego się zdarzyło, no i zobaczymy, co się wydarzy. Generalnie wiadomo jednak, że w starciu z takimi gigantami, nadzieje na nagrodę są takie, jakie są - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu, serialu i teatru nominowany do Public Choice Award 2022.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Dwójka MUZYKA kino Paweł Siwek kompozytor

Majka Jeżowska: daję się nieść życiu, jestem otwarta na nowe wyzwania

Majka Jeżowska, która jest od wielu lat obecna na polskiej scenie muzycznej, kojarzona była głównie z repertuarem rodzinnym. Teraz wykonuje swoje piosenki także w rockowej aranżacji. - Jestem podekscytowana, ponieważ zagrałam kolejny koncert porównywalny do Pol'and'Rock Festiwal 2019 . (...) Był totalny luz i wspaniały kontakt z publicznością - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska piosenka kompozytor Majka Jeżowska wakacje MUZYKA

Ygor Przebindowski: każde spotkanie w Opolu jest nowym doświadczeniem

Multiinstrumentalista i kompozytor Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, dlatego już od najmłodszych lat związany jest z Festiwalem Piosenki Polskiej. - Każde spotkanie w Opolu jest dla mnie wielką próbą, kolejnym doświadczeniem. Staram się uczyć tych piosenek, ale jest ich tak ogromna liczba, że nie sposób wszystkich zapamiętać. Z wiekiem w głowie tych utworów coraz więcej - mówił muzyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska MUZYKA kompozytor piosenka Opole Teatr Polskiego Radia SZTUKA