Księżycowy kabaret w Operze Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 12:23
"Cabaret lunaire" to spektakl, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Pierwszy to legendarny "Pierrot lunaire" ("Księżycowy Pierrot") , który powstał przed stu laty, w 1912 r. i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX w.
Zdjęcia z próby do spektaklu Cabaret lunaire
Zdjęcia z próby do spektaklu "Cabaret lunaire"Foto: Ryszard Kornecki/Archiwum Opery Krakowskiej.

Strawiński nazwał go instrumentalnym majstersztykiem. W warstwie słownej stanowi formę recytacji, regulowanej zapisem nutowym. Toteż do dziś każde wykonanie tego "dzieła na głos recytujący", wymuszającego na wykonawcy dyscyplinę, przy dużych jednak możliwościach interpretacyjnych, budzi zrozumiałe emocje.

Przeciwieństwem klimatów "Księżycowego Pierrota", alegorycznej przypowieści o artyście i sztuce, są piosenki "Brettl-Lieder", powstałe w berlińskim kabarecie, gdzie kompozytor pracował zarabiając na życie. Zderzenie tych utworów - egzystencjalnego i nostalgicznego "Pierrota" z radosną, pełną humoru piosenką kabaretową w jedną całość stwarza nową opowieść. Łączy ona przeciwstawne postawy wobec życia, afirmującą z kontemplacyjną, dając obraz ludzkiej natury w przeżywaniu bólu i radości istnienia.

Widowisko uruchamia żywioł teatru z jego różnorodnymi atrybutami – scenografią, zabawą kostiumem, rekwizytami, udziałem baletu. W roli Pierrota wystąpi fenomenalna Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka, twórczyni performensów, zawierających elementy muzyki i teatru, wykonawczyni, potrafiąca uwiarygodnić najbardziej skomplikowaną współczesną partyturę.

Obsada:
PIERROT
Agata Zubel
ONA
Iwona Socha
Karolina Wieczorek
ON
Krzysztof Kozarek
Adam Zdunikowski
Realizatorzy:
Reżyseria: Włodzimierz Nurkowski
Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Choreografia: Dominika Knapik
Asystent reżysera, inspicjent: Magdalena Wąsowska

PREMIERA: 23.02.2013, godz. 18.30

KOLEJNE SPEKTAKLE: 24,27,27.02.2013

Zobacz więcej na temat: dominika patronat