"Kuroń. Pasja według św. Jacka"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 16:41
Premiera sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Powszechny w Warszawie odbędzie się 24 stycznia 2017.
Kuroń. Pasja według św. Jacka - fragm. plakatu sztuki
"Kuroń. Pasja według św. Jacka" - fragm. plakatu sztukiFoto: mat. prom.

Jacek Kuroń – legenda opozycji, dysydent, lewicowy polityk, działacz społeczny, współtwórca polskiej transformacji, ale też postać niesłusznie zapomniana we współczesnej debacie publicznej. Najnowsza sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk ukazuje wydarzenia z jego życia zatopione – dosłownie i w przenośni – w okrutnym, czasem zabawnym świecie nieistniejącej powieści "Pasja według św. Jacka".

Fakty, mity i wspomnienia dotyczące tytułowego bohatera zestawione są tu z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii. Opowieść o Jacku Kuroniu nie rości sobie praw do przedstawienia biografii. Jest raczej próbą zmierzenia się z jego legendą i spuścizną; okazją do postawienia pytań o funkcjonowanie jego ideałów w dzisiejszym życiu społecznym i o cenę, jaką zapłacił, walcząc o ich zachowanie.

"Kuroń. Pasja według św. Jacka"
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
prapremiera: 24 stycznia 2017, Scena Mała
następne pokazy: 25-27 stycznia oraz 21-24 lutego

Obsada: Aleksandra Bożek, Ewa Skibińska, Grzegorz Artman, Grzegorz Falkowski, Michał Jarmicki, Oskar Stoczyński, Kazimierz Wysota.Zobacz więcej na temat: Jacek Kuroń spektakl