Polskie Radio
Section05
spektakl

Młynarski wiecznie żywy, czyli premiera "Dwunastu godzin z życia kobiety" w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Już wkrótce w Teatrze Rozrywki w Chorzowie kolejna premiera: spektakl muzyczny "Dwanaście godzin z życia kobiety" na podstawie piosenek z płyty Haliny Kunickiej o tym samym tytule. Wbrew tytułowi opowiada nie o 12 godzinach, lecz o całym życiu kobiety. Na dodatek główną bohaterkę, niegdyś znaną piosenkarkę, grają trzy aktorki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Rozrywki w Chorzowie premiera spektakl Wojciech Młynarski Halina Kunicka Kalina Jędrusik Lucjan Kydryński Tomasz Miara Trójka

"To nadzwyczajne, szalone, ale genialne!". Prapremiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

– To był wstrząs dla publiczności nie tylko krakowskiej, ale w ogóle polskiej. Po tej premierze teatr polski już nie był taki sam – mówił historyk teatru Rafał Węgrzyniak. 16 marca 1901 roku po raz pierwszy w historii wystawiono "Wesele" Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Wesele HISTORIA historia Polski TEATR premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Bronowice dramat literatura spektakl

Maja Kleczewska przed premierą w Teatrze im. Słowackiego: w "Weselu" Wyspiańskiego jest wszystko

- "Wesele" było realizowane w Teatrze Słowackiego wiele razy, to nie jest tekst łatwy dla reżysera. Należy zastanowić się skąd Wyspiański czerpał inspiracje i za nim podążać. Moim przewodnikiem był film Andrzeja Wajdy. To dzieło wybitne, bardzo się nim inspiruję. Najważniejszy gość, który przynosi złoty róg, to gość z Ukrainy. Nie trzeba niczego szukać, u Wyspiańskiego wszystko jest - mówiła w Dwójce Maja Kleczewska, reżyserka najnowszej premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków spektakl premiera reżyser Stanisław Wyspiański Wesele Dwójka Jakub Kukla Krzysztof Głuchowski Andrzej Grabowski Marian Dziędziel

"Piękny początek". Bohaterowie z filmów "Armageddon", "Titanic" i "Interstellar" na deskach teatru

W piątek 8 marca premiera spektaklu "Piękny początek" w Teatrze Studio w Warszawie. - Myślę, że to, czego się najbardziej boimy, i to, co wskazujemy jako naszą porażkę, może otworzyć przed nami coś nowego. W tym spektaklu skupiamy się głównie na twórczym potencjale katastrofy - mówił w Dwójce reżyser Rob Wasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  premiera Maria Czok spektakl TEATR KULTURA Dwójka Teatr Studio

"Fryderyk i Fryderyka". Premiera muzycznego spektaklu w Polskim Radiu Chopin [ZOBACZ WIDEO]

W mediach społecznościowych Polskiego Radia Chopin zaprezentowaliśmy premierę muzycznego spektaklu "Fryderyk i Fryderyka". Przedstawienie, które można było zobaczyć w polskiej wersji językowej, jest oparte opartego na listach Friederike Müller, jednej z uczennic Chopina. Wśród wykonawców zwycięzca 1. Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Tomasz Ritter. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU spektakl Fryderyk Chopin

"Król Lear" na deskach Teatru Narodowego. Jan Englert wraca do roli po 26 latach

Tragedia "Król Lear" Williama Shakespeare’a uchodzi za jedno ze szczytowych osiągnięć europejskiego teatru. Sztuka będzie od najbliższej niedzieli wystawiana w Teatrze Narodowym w Warszawie. O premierze "Króla Leara" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w "Kulturalnej Jedynce" mówił Jan Englert, odtwórca tytułowej roli. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie William Szekspir spektakl premiera

Pokaż się z najlepszej strony. "Casting" w Teatrze Collegium Nobilium

- "Casting" powstał w oparciu o nasze doświadczenia. Nie tylko aktorskie, ale i życiowe. Mam wrażenie, że dziś większość z nas bierze udział w castingu - do nowej pracy, do wynajęcia mieszkania, na bycie kimś w social mediach - opowiada Kamil Książek, student IV roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR spektakl Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie studenci aktorzy aktorstwo Adam Smolarek

Łukasz Garlicki w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Geniusz". Stalin kontra Stanisławski

- Jest to historia "power game" pomiędzy człowiekiem, który ma absolutną władzę, a człowiekiem, który ma tę władzę duchową i też pewną wiedzę o tym, w jaki sposób - dzięki metodzie aktorskiej - można wpływać na wizerunek polityka - tak o sztuce "Geniusz" mówił w Dwójce aktor Łukasz Garlicki. Bohaterami spektaklu są radziecki dyktator Józef Stalin i reformator teatru Konstanty Stanisławski. Premiera - 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Łukasz Garlicki aktor Dwójka Teatr Polonia Warszawa premiera spektakl Józef Stalin Konstanty Stanisławski

Festiwal Nowe Epifanie. "Mówiąc o swoim bólu, nie czujemy się samotni"

- To historia o chorobie i bólu, nie tylko fizycznym, ale również odczuciu egzystencjalnym, duchowym. Chodzi o przeżywanie choroby własnej oraz osoby bliskiej. Jest to spektakl instalacyjny, nie ma charakteru linearnego, każda historia gdzieś się zapętla, mogą się połączyć, nie są zupełnie osobne - mówiła w Dwójce Kinga Chudobińska-Zdunik, reżyserka spektaklu-instalacji "Ból" podczas trwającej właśnie 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Aldona Łaniewska-Wołłk choroba choroby onkologiczne stwardnienie rozsiane spektakl TEATR Kinga Chudobińska-Zdunik reżyser

Premiera spektaklu "Geniusz". Jacek Braciak: nie mogę doczekać się na pierwszych widzów

Otrzymał nominację do Orłów - Polskich Nagród Filmowych za rolę Tadeusza "Kosa" Kościuszki w filmie Pawła Maślony "Kos", a w najbliższy czwartek w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Geniusz" w reżyserii Jerzego Stuhra, w którym zagra Józefa Stalina - jedną z głównych ról. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Jacek Braciak. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jacek Braciak aktorstwo FILM TEATR spektakl film polski Paweł Maślona Jerzy Stuhr Orły 2024

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara TEATR spektakl Lublin

"Czemu jesteście zmieszani?". Dyrektor 15. Festiwalu Nowe Epifanie: bogaty i wielobarwny program

"Czemu jesteście zmieszani?" - pod takim hasłem w najbliższą środę (14 lutego) w Warszawie rozpocznie się 15. Festiwal Nowe Epifanie. Tematyka prezentowanych spektakli, filmów i koncertów ogniskować się będzie wokół spraw trudnych: chorób, cierpienia, śmierci i żałoby, co ma przysłużyć się kontemplacji czasu Wielkiego Postu. 
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Martyna Podolska Paweł Dobrowolski wiara Kościół Wielki Post spektakl

"Trójka pod księżycem": Miłość i muzyka w Nowym Teatrze w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku należy od kilku sezonów do tych, o których mówi się i pisze nie tylko w lokalnych mediach. W 2020 roku po remoncie, rozbudowie otrzymał nową, funkcjonalną i atrakcyjną siedzibę. Prowadzony przez aktora Dominika Nowaka, proponuje różnorodny repertuar, organizuje festiwale, mając własny, twórczy zespół, zaprasza artystów spoza Pomorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik KULTURA TEATR Tomasz Man spektakl

"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym

"Kiedy stopnieje śnieg" to kolejna premiera TR Warszawa w sezonie 2023/24. Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak stworzyli portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR TR Warszawa spektakl premiera Tomasz Miara Trójka

Spektakl "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena. "Forma i treść są szalenie zróżnicowane"

W niedzielnym wydaniu "Kulturalnej Jedynki" rozmawialiśmy o spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena, według napisanej trzynastozgłoskowcem, zabawnej książki Grzegorza Uzdańskiego o parze wielkomiejskich 30-latków, którzy zmuszeni są dzielić mieszkanie z przeistoczonym w wampira Adamem Mickiewiczem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Teatr Syrena Magda Mikołajczuk Warszawa Dorota Kołodziejczyk KULTURA

Wrzyj, Warszawo! Wraca Festiwal Teatralny WrzAWA

Po ponad dekadzie przerwy pod hasłem "Wrzyj Warszawo", na kulturalną mapę stolicy wraca Festiwal Teatralny WrzAWA 2.0. - Przygotowaliśmy bardzo zróżnicowany repertuar. Zależy nam na tym, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówią Aleksandra Gajek i Katarzyna Lasota z Teatru Pijana Sypialnia. - Będą spektakle, warsztaty, a także śniadanie z piosenkami i koncert o północy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl Warszawa Adam Smolarek