Polskie Radio
Section05
spektakl

Łukasz Garlicki w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Geniusz". Stalin kontra Stanisławski

- Jest to historia "power game" pomiędzy człowiekiem, który ma absolutną władzę, a człowiekiem, który ma tę władzę duchową i też pewną wiedzę o tym, w jaki sposób - dzięki metodzie aktorskiej - można wpływać na wizerunek polityka - tak o sztuce "Geniusz" mówił w Dwójce aktor Łukasz Garlicki. Bohaterami spektaklu są radziecki dyktator Józef Stalin i reformator teatru Konstanty Stanisławski. Premiera - 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Łukasz Garlicki aktor Dwójka Teatr Polonia Warszawa premiera spektakl Józef Stalin Konstanty Stanisławski

Festiwal Nowe Epifanie. "Mówiąc o swoim bólu, nie czujemy się samotni"

- To historia o chorobie i bólu, nie tylko fizycznym, ale również odczuciu egzystencjalnym, duchowym. Chodzi o przeżywanie choroby własnej oraz osoby bliskiej. Jest to spektakl instalacyjny, nie ma charakteru linearnego, każda historia gdzieś się zapętla, mogą się połączyć, nie są zupełnie osobne - mówiła w Dwójce Kinga Chudobińska-Zdunik, reżyserka spektaklu-instalacji "Ból" podczas trwającej właśnie 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Aldona Łaniewska-Wołłk choroba choroby onkologiczne stwardnienie rozsiane spektakl TEATR Kinga Chudobińska-Zdunik reżyser

Premiera spektaklu "Geniusz". Jacek Braciak: nie mogę doczekać się na pierwszych widzów

Otrzymał nominację do Orłów - Polskich Nagród Filmowych za rolę Tadeusza "Kosa" Kościuszki w filmie Pawła Maślony "Kos", a w najbliższy czwartek w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Geniusz" w reżyserii Jerzego Stuhra, w którym zagra Józefa Stalina - jedną z głównych ról. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Jacek Braciak. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jacek Braciak aktorstwo FILM TEATR spektakl film polski Paweł Maślona Jerzy Stuhr Orły 2024

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara TEATR spektakl Lublin

"Czemu jesteście zmieszani?". Dyrektor 15. Festiwalu Nowe Epifanie: bogaty i wielobarwny program

"Czemu jesteście zmieszani?" - pod takim hasłem w najbliższą środę (14 lutego) w Warszawie rozpocznie się 15. Festiwal Nowe Epifanie. Tematyka prezentowanych spektakli, filmów i koncertów ogniskować się będzie wokół spraw trudnych: chorób, cierpienia, śmierci i żałoby, co ma przysłużyć się kontemplacji czasu Wielkiego Postu. 
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Martyna Podolska Paweł Dobrowolski wiara Kościół Wielki Post spektakl

"Trójka pod księżycem": Miłość i muzyka w Nowym Teatrze w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku należy od kilku sezonów do tych, o których mówi się i pisze nie tylko w lokalnych mediach. W 2020 roku po remoncie, rozbudowie otrzymał nową, funkcjonalną i atrakcyjną siedzibę. Prowadzony przez aktora Dominika Nowaka, proponuje różnorodny repertuar, organizuje festiwale, mając własny, twórczy zespół, zaprasza artystów spoza Pomorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik KULTURA TEATR Tomasz Man spektakl

"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym

"Kiedy stopnieje śnieg" to kolejna premiera TR Warszawa w sezonie 2023/24. Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak stworzyli portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR TR Warszawa spektakl premiera Tomasz Miara Trójka

Spektakl "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena. "Forma i treść są szalenie zróżnicowane"

W niedzielnym wydaniu "Kulturalnej Jedynki" rozmawialiśmy o spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena, według napisanej trzynastozgłoskowcem, zabawnej książki Grzegorza Uzdańskiego o parze wielkomiejskich 30-latków, którzy zmuszeni są dzielić mieszkanie z przeistoczonym w wampira Adamem Mickiewiczem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Teatr Syrena Magda Mikołajczuk Warszawa Dorota Kołodziejczyk KULTURA

Wrzyj, Warszawo! Wraca Festiwal Teatralny WrzAWA

Po ponad dekadzie przerwy pod hasłem "Wrzyj Warszawo", na kulturalną mapę stolicy wraca Festiwal Teatralny WrzAWA 2.0. - Przygotowaliśmy bardzo zróżnicowany repertuar. Zależy nam na tym, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówią Aleksandra Gajek i Katarzyna Lasota z Teatru Pijana Sypialnia. - Będą spektakle, warsztaty, a także śniadanie z piosenkami i koncert o północy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl Warszawa Adam Smolarek

Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy Wisława Szymborska spektakl Paweł Siwek Dwójka Michał Rusinek

"Don Kichot" w Teatrze Śląskim - zawsze trzeba walczyć, nigdy nie można się poddawać

- W kameralnym aktorskim gronie jest więcej miejsca na dzielenie się energią. Można lepiej siebie usłyszeć i dotknąć tego, o czym rozmawiamy w spektaklu. Chodzi o poszukiwanie własnych marzeń i sfery wolności, o to, co jest skrywane, a warto byłoby o to zawalczyć - mówił w Dwójce Jakub Roszkowski, autor adaptacji i reżyser spektaklu "Don Kichot" w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Miguel Cervantes Teatr Śląski Dwójka Jakub Kukla aktor aktorstwo aktorzy

"Nawrócony" - najnowsza premiera Teatru Klasyki Polskiej. "Bolesław Prus wyprzedził swoją epokę"

- Twórczość Bolesława Prusa jest dowodem na to, że składamy się nie tylko z rozumu. Prus wskazuje tropy do środka, do głębi nas, widzi i opisuje to, czego sami nie chcemy widzieć. Lektura jego dzieł może dużo nauczyć nas o współczesnym życiu. Jego wrażliwość świadczy o tym, że potrafił nie tylko widzieć cierpienie i nędzę, ale również im zaradzić dowcipnymi felietonami i przejmującymi grozą opowiadaniami - mówił w Dwójce Piotr Gralak, reżyser spektaklu "Nawrócony".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl Bolesław Prus Teatr Klasyki Polskiej Sławomir Orzechowski Piotr Gralak

Dramaturg Marek Kochan: teatr potrzebuje tekstu

- Jeżeli weźmiemy, powiedzmy, uznawanego do niedawna za najwybitniejszego twórcę polskiego teatru, czyli Krystiana Lupę, to jego najlepsze spektakle powstawały wtedy, kiedy mierzył się z dobrą, mocną, wyrazistą literaturą, na przykład z tekstami Thomasa Bernharda - mówił w Dwójce dramaturg Marek Kochan.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Moroz TEATR dramat pisarze i poeci Marek Kochan Krystian Lupa Grzegorz Jarzyna reżyser spektakl literatura

"Proszę Państwa, Wyspiański umiera": podróż przez piekło i niebo życia wybitnego artysty

W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego na początku stycznia miała premierę sztuka "Proszę Państwa, Wyspiański umiera", którego autorką, reżyserką, scenografką jest Agata Duda-Gracz. Rzeczywistość miesza się w niej z imaginacją, a historia z teraźniejszością. Bo właśnie dyrektorem tego teatru chciał zostać Wyspiański, a na tej samej scenie miały miejsce premiery "Wesela" i "Wyzwolenia". I o tym także jest ten spektakl…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR spektakl premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Stanisław Wyspiański Agata Duda-Gracz Tomasz Miara Trójka