Polska Orkiestra Radiowa wraca do historycznej nazwy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 18:00
Powstały w 1945 roku z inicjatywy Stefana Rachonia zespół od 29 maja 2019 roku koncertować będzie pod nazwą Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Orkiestra Polskiego Radia w WarszawieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Polska Orkiestra Radiowa, orkiestra symfoniczna powstała w 1945 roku w Warszawie z inicjatywy skrzypka i dyrygenta Stefana Rachonia, przez trzy dekady swojej działalności poświęcała się nagraniom tworzonym na potrzeby Polskiego Radia i Telewizji. W połowie lat 70. XX wieku nastąpił jej rozwój, do którego dołączyły się zmiany na stanowisku dyrektora artystycznego. Funkcję tę piastowali kolejno: Włodzimierz Kamirski, Jan Pruszak i Mieczysław Nowakowski. W 1990 roku stanowisko objął Tadeusz Strugała, za którego kadencji orkiestra zmieniła siedzibę z mieszczącego się przy ulicy Myśliwieckiej studia M-1 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przy ulicy Modzelewskiego 59.

W fotelu dyrektora zespołu zasiadali: Stefan Rachoń, Włodzimierz Kamirski, Jan Pruszak, Mieczysław Nowakowski, Tadeusz Strugała, Wojciech Rajski czy Łukasz Borowicz. Od 2 lutego 2015 stanowisko to zajmuje Michał Klauza. 

On, jak i dyrektor Krzysztof Kur, podkreślają, że zmian nazwy zespołu wypływa z potrzeby wzmocnienia i poszerzania profilu artystycznego. "Z naszego dorobku jesteśmy dumni i traktujemy go jako wielki kapitał, który będziemy pomnażać. Jednak jako jedyny zespół artystyczny w strukturze Polskiego Radia chcemy być jednoznacznie identyfikowani z narodowym nadawcą radiowym. Chcemy, aby nazwa Polskiego Radia była częścią nazwy naszej Orkiestry. Obecna zmiana to jednocześnie powrót do pierwotnej, historycznej nazwy naszego Zespołu". 

Oficjalna zmiana nazwy na Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie została ogłoszona w środę 29 maja 2019 roku podczas koncertu To, co najpiękniejsze - wiosna.

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: orkiestra Michał Klauza