Polskie Radio
Section05
orkiestra

"Budzenie świata z obojętności". Wicepremier Gliński o roli Ukrainian Freedom Orchestra

- Orkiestra jest gotowa do działań i koncerty się odbędą - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej Ukrainian Freedom Orchestra . Ocenił, że jej głównym zadaniem jest "budzenie świata z obojętności i z przyzwyczajenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Piotr Gliński Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukrainian Freedom Orchestra koncert orkiestra

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Monika Zając

Marta Gardolińska: muzycy powinni być traktowani jak zawodowi sportowcy

- Moją pierwszą pasją był sport, a początkowa muzyczna aktywność była związana z ruchem - zaczęłam podrygiwać w takt wszelkich dźwięków. Mojej rodzinie przyświecało powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch", ale nie chodziło o sport wyczynowy. Mam wrażenie, że tata miał nadzieję, że zostanę fizykiem, a nie muzykiem - mówiła na antenie Dwójki Marta Gardolińska, znakomita dyrygentka młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent orkiestra Dwójka Jakub Kukla

Domokrążna sieć kontaktów. Życie ulicy kiedyś i dziś

Po czasie lockdownu, kiedy nasze życie ograniczały pandemiczne obostrzenia, znów wyszliśmy na ulice. Siedzimy przed kawiarniami (w mieście) lub na przydomowych ławeczkach (na wsi), spacerujemy i spotykamy się, czy to ze znajomymi, czy to z zupełnie nieznanymi nam ludźmi. Jak owo życie ulicy wyglądało dawniej? Prowadząca "Klub Trójki" Monika Małkowska zapytała o nie Grzegorza Sieczkowskiego, historyka, publicystę, autora programów w TVP Historia oraz książek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki społeczeństwo pandemia zabawa miasto orkiestra

Koncert Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w FN już dziś

Kijowska Orkiestra Symfoniczna rozpoczyna europejskie tournée. Trasa rozpocznie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do arcydzieł XX wieku. - Polskie Radio bardzo gorąco wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę - podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Kijowska Orkiestra Symfoniczna orkiestra koncert MUZYKA Ukraina filharmonia narodowa Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego społeczeństwo W POLSKIM RADIU POLSKA

Kyiv Symphony Orchestra wspiera ojczyznę muzyką [REPORTAŻ]

Część ukraińskich muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze, a jeszcze inni grają dla ogarniętej wojną ojczyzny. 21 kwietnia 2022 roku Sala Koncertowa warszawskiej Filharmonii Narodowej stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Muzycy Kyiv Symphony Orchestra zaprezentują się w Nadzwyczajnym Koncercie Symfonicznym.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż koncert MUZYKA muzyka hp orkiestra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc Kijowska Orkiestra Symfoniczna

Luigi Gaggero: ukraińscy muzycy grają całym sercem

- Ta orkiestra nie grała ze sobą długi czas. Muzycy tęsknią za graniem, to coś więcej niż praca, to powód, dla którego warto żyć. To intensywna paleta emocji, z którą do tej pory się nie spotkałem. Jestem wdzięczny muzykom za energię, którą mi dają. Cała sytuacja przypomina mi prawdziwą misję i powód istnienia sztuki. To szansa, aby przypomnieć sobie potrzebę piękna, która jest fundamentem ludzkiego istnienia - mówił na antenie Dwójki Luigi Gaggero, dyrygent Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  Kijów orkiestra koncert Konrad Handschuh Dwójka Ukraina Dwójka

Kyiv Symphony Orchestra rusza w tournée z antywojennym przesłaniem

- Słuchając jak silna jest ta muzyka, możemy mieć nadzieję, że to wszystko nie zginie, kultura ukraińska nie tylko przetrwa, ale wyjdzie z tego silniejsza. Z takim przekazem Kijowska Orkiestra Symfoniczna jedzie w świat - mówiła w Dwójce Katarzyna Meissner, dyrektorka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra Ukraina Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek Kijowska Orkiestra Symfoniczna