Polskie Radio
Section05
orkiestra

Duet fortepianowy Lucas i Arthur Jussen w Royal Concertgebouw - koncert o 20.00

Zapraszamy na występ duetu fortepianowego Lucas i Arthur Jussen, znanego też jako Jussen Brothers, z towarzyszeniem Netherlands Radio Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Dalii Stasevskiej. W programie Felix Mendelssohn i Antonín Dvořák. Emisja dziś (25.02) o godz. 20.00. Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  koncert Andrzej Sułek Jussen Brothers Lucas i Arthur Jussen fortepian orkiestra Felix Mendelssohn Antonin Dworak

Mirosław Jacek Błaszczyk: pokażemy całą paletę kompozytorskich możliwości Piotra Mossa

- Piotr Moss to jeden z największych erudytów i najważniejszych polskich kompozytorów. Symfonia to jego ukochane dziecko, dedykował ją znakomitej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ten koncert jest tak skonstruowany, aby pokazać całą paletę kompozytorskich możliwości naszego jubilata - mówił w Dwójce dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk. W sobotę 17 lutego o 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowy koncert z muzyką Piotra Mossa.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss Dwójka kompozytor Karol Furtak jubileusz orkiestra Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygent

Tomasz Radziwonowicz zaprasza na 25. urodziny orkiestry Sinfonia Viva

W pierwszym roku mieliśmy trzy czy cztery koncerty, a potem już osiemnaście. Rekordowy był rok 2008, 10-lecie, kiedy mieliśmy ponad 50 koncertów. Do dziś są trzy czy cztery osoby, które grają od samego początku - tak o orkiestrze Sinfonia Viva mówił jej założyciel Tomasz Radziwonowicz. Zespół działa już 25 lat, i z tej okazji zaprasza na koncert do Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek skrzypce orkiestra Sinfonia Viva muzyka klasyczna jubileusz Tomasz Radziwinowicz instrumentaliści Dwójka studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Antoni Wit - 80. urodziny arcymistrza batuty. "Ten jubileusz świętuję pracowicie"

- Z sentymentem wspominam moje pierwsze wizyty w tym budynku Polskiego Radia. Wówczas byłem asystentem Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej, miałem dyrygować jakiś nieznany utwór. To właśnie tutaj słuchałem nagrań, które wtedy nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Nie przypuszczałem, że moje życie na tak wiele lat zwiąże się z Polskim Radiem - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Andrzej Sułek NOSPR orkiestra Dwójka jubileusz

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w kilkudziesięciu państwach. Między innymi na Cyprze

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już w niedzielę zagra w kilkudziesięciu państwach - łącznie zorganizowano 101 zagranicznych sztabów. To - obok państw europejskich - między innymi Japonia, Indonezja, Stany Zjednoczone i Australia. O szczegółach reporter Polskiego Radia Przemysław Lis.
Zobacz więcej na temat:  WOŚP 2024 Jerzy Owsiak orkiestra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ŚWIAT

Szymon Morus: Polska Filharmonia Kameralna Sopot to orkiestra z olbrzymim potencjałem

- Z tą orkiestrą współpracuję już od pewnego czasu, mam pełną świadomość jej potencjału. Mam wiele wiele ciekawych planów i pomysłów, które krok po kroku będę się starał zrealizować - mówił w Dwójce dyrygent Szymon Morus, nowy dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Rajski Szymon Morus dyrygent orkiestra Jakub Kukla Dwójka

Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego to dla mnie odkrycie

- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do pokazania. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Andrzej Sułek Dwójka orkiestra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Zygmunt Noskowski

Paweł Gusnar: saksofonista musi być otwarty na różną muzykę [WIDEO]

- Już w połowie liceum byłem pewien, że to moja droga. Czułem, że muzyka i sztuka są mi tak bliskie, że chciałbym się dalej rozwijać w tym kierunku. Saksofonista musi być otwarty na różne gatunki, moja działalność pokazuje, że można się odnaleźć w muzyce współczesnej, improwizowanej, rozrywkowej, a nawet dawnej -  mówił w Dwójce Paweł Gusnar.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra instrumenty instrumentaliści Dwójka Jakub Kukla Paweł Gusnar Jan Kiepura Władysław Szpilman Jacek Cygan

"Orchestras Now!". Popandemiczne refleksje na temat działalności orkiestr

- Pomyśleliśmy, że jest to dobry moment na spotkanie orkiestr, tak żebyśmy jako branża mieli szansę porozmawiać na temat tego, co się wydarzyło w czasie pandemii, i zmian, które to pociągnęło, a także naszych relacji z publicznością. Mam nadzieję, że podczas tej konferencji dużo będzie też refleksji na temat wartości, jakie orkiestry niosą w dzisiejszych czasach - mówiła w Dwójce Natalia Klingbaj z Narodowego Forum Muzyki, organizatora Międzynarodowej Konferencji Orkiestr "Orchestras Now!".
Zobacz więcej na temat:  orkiestra Narodowe Forum Muzyki konferencja Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms Londyn koncert Karol Furtak Magdalena Łoś Dwójka orkiestra