Transmisja koncertu finałowego z festiwalu Wratislavia Cantans na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:47
W niedzielę zakończyła się trzydniowa, skrócona edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Program 2 Polskiego Radia, stały patron wydarzenia, zapraszał melomanów na transmisje koncertów od piątku 11 września, aż po  niedzielny koncert finałowy "Światła dla świata" na antenie Dwójki oraz wideo na stronie internetowej stacji.
Plakat
PlakatFoto: Marta Gliwińska

- Bardziej niż kiedykolwiek, w chaosie bieżących zdarzeń, świat potrzebuje komunikacji. Komunikacji autentycznej, w której muzyka i sztuka mogą stanowić duchowe światło w mroku i doświadczanej przez nas niepewności - mówi Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans. Ze względu na pandemię, impreza odbywała się w nowym terminie i w skróconej formie - od 11 do 13 września. Na piątek zaplanowany został wieczór otwarcia, a w sobotę i niedzielę odbyły się po dwa koncerty. Wszystkie w salach wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Kolegiacie św. Krzyża i św. Batłomieja (koncert zamknięcia).

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu było "Światło dla świata". Dźwięk i światło to fale, różnią się długością. Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna. Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny Wratislavii Cantans, nawiązując do tytułu koncertu finałowego "Światła dla świata" w niedzielę 13 września.

Andrzej Kosendiak o Wratislavii Cantans: to będzie festiwal pełen światła >>>>

Wystąpią w nim: Andrzej Kosendiak (dyrygent) i Wrocław Baroque Ensemble. Artyści zagrają kompozycje Jacka Różyckiego (transmisja na antenie radiowej Dwójki od godz. 20.00).

Festiwal rozpoczął się w piątek 11 września o godz. 19.00 koncertem "Hommage à Penderecki" w Narodowym Forum Muzyki. Był to muzyczny hołd dla wybitnego artysty, który w marcu br. zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.


Penderecki1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"

W piątkowym programie znalazły się Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z Polskiego Requiem, Pieśń Cherubinów, O gloriosa Virginum, Sinfonietta per archi, Concerto doppio per violino, viola e orchestra, Agnus Dei z Polskiego Requiem.

Wykonawcy: Maciej Tworek – dyrygent, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Chór NFM, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM, NFM Filharmonia Wrocławska. 

Z kolei w sobotę Dwójka zapraszała na wieczorny koncert "Po burzy", którego gwiazdami będą: Giovanni Antonini (dyrygent), zespół Il Giardino Armonico i Julia Lezhneva (sopran). W programie utwory artystów takich, jak: Matthew Locke, Antonio Vivaldi, Geminiano Giacomelli, Carl Heinrich Graun i Georg Friedrich Händel. 

Tradycją festiwalu Wratislavia Cantans stało się prezentowanie polskiej muzyki dawnej. W niedzielę Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka wykonał dzieła Jacka Różyckiego herbu Doliwa, twórcy działającego w drugiej połowie XVII wieku. 

Zobacz więcej na temat: Wratislavia Cantans