Andrzej Kosendiak o Wratislavii Cantans: to będzie festiwal pełen światła

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:00
- Tegoroczna edycja festiwalu jest bardzo nietypowa. Mieliśmy przygotowany program, którego nie mogliśmy zrealizować. Zdecydowaliśmy się jednak pokazać, że jesteśmy, żyjemy, patrzymy w przyszłość - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Kosendiak, dyrektor 55. odsłony Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
Plakat
PlakatFoto: Marta Gliwińska

Posłuchaj
14:08 [ PR2]PR2 (mp3) 10 wrzesień 2020 08_32_15.mp3 Andrzej Kosendiak o 55. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans (Poranek Dwójki)

 

Rozpoczynająca się w piątek 11 września tegoroczna, skrócona edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans potrwa trzy dni, w trakcie których odbędzie się pięć koncertów. Hasłem wydarzenia są słowa "Światło dla świata" autorstwa doktora Kościoła z IV wieku. - Myśl przewodnia festiwalu zawarta jest w w "Hymnie" św. Ambrożego, który będziemy wykonywać na finałowym koncercie Wratislavii Cantans - tłumaczył dyrektor festiwalu. - To jest hymn o męczennikach, którzy, jak pisze św. Ambroży, są światłami dla świata. Myślimy, że dzisiaj, w każdej dramatycznej sytuacji, ujawniają się bardzo różne postawy ludzkie: wykluczenia, agresji, ale też fantastyczne przykłady osób, które niosą pomoc innym, sprawiają, że jest świetliście, że jest nadzieja - podkreślił.


Penderecki1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"

Program 2 Polskiego Radia, stały patron wydarzenia, zaprasza melomanów na transmisje trzech koncertów, w tym uroczystego wieczoru otwarcia poświęconego Krzysztofowi Pendereckiemu. - Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby na tegorocznej Wratislavii nie było muzyki Krzysztofa Pendereckiego, od tego zaczynamy - zapowiadał gość Dwójki. -  Zastanawialiśmy się, które z utworów są najbardziej świetliste, optymistyczne. Mamy więc Pieśń Cherubinów, O gloriosa Virginum, SinfonietteConcerto doppio na altówkę i orkiestrę - wymieniał - dzieła świetliste.

Czytaj także:

Andrzej Kosendiak o doświadczeniach płynących z "Stabat Mater" Antonína Dvořáka

Giovanni Antonini: muzyka jest w takich czasach wielkim pocieszeniem

Twórcą festiwalu Wratislavia Cantans jest jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok aż po muzykę współczesną. - To był kompozytor, który dyrygował właściwie na wszystkich najważniejszych estradach i w salach koncertowych, wybitny muzyk i dyrygent, który w latach 60-tych wymyślił festiwal Wratislavia Cantans i wpisał ten festiwal we Wrocław - opowiadał Andrzej Kosendiak.

Na transmisje z Festiwalu Wratislavia Cantans w Programie 2 Polskiego Radia zapraszamy:

w piątek (11.09) o godz. 19.00, koncert "Hommage à Penderecki",

w sobotę (12.09) o godz. 20.00, koncert "Po burzy",

w niedzielę (13.09) o godz. 20.00, koncert "Światła dla świata".

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Przygotowała: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor Narodowego Forum Muzyki)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 8.30


Czytaj także

Wratislavia Cantans. Andrzej Kosendiak: stawiamy pytanie, czym w ogóle jest wyzwolenie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 17:00
- Oczywiście setna rocznica odzyskania niepodległości będzie celebrowana na naszym festiwalu, ale wspólnie z dyrektorem artystycznym Giovannim Antoninim postanowiliśmy, by nieco szerzej popatrzeć na to, co kryje się za słowem "wyzwolenie" - mówił w Dwójce szef festiwalu Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giovanni Antonini: muzyka jest w takich czasach wielkim pocieszeniem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
- Wszyscy musimy przebywać w domach, nie wolno nam wychodzić. To w oczywisty sposób wymusiło na nas całkowitą zmianę trybu życia, wszyscy się tego uczymy. Ja staram się wykorzystywać ten dramatyczny czas na rozwijanie się, dużo czytam, analizuję partytury, ćwiczę grę na flecie - opowiadał o czasie izolacji maestro Giovanni Antonini.
rozwiń zwiń