Poznaliśmy laureatów "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 17:44
Już po raz trzydziesty piąty Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas uroczystej gali "Splendorów", która odbyła się 5 grudnia w Studiu S2 przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie, uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor. Więcej szczegółów na stronie Teatru Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
Gala laureatów Splendorów - nagród Teatru Polskiego Radia
Gala laureatów "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza Wielkiego Splendora, czyli nagrodę przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Wielki Splendor dla Marzeny Trybały i Leszka Teleszyńskiego

W tegorocznym wydarzeniu laureatami nagrody Wielkiego Splendora zostali: Marzena Trybała – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, która na scenie radiowej zadebiutowała na początku lat dziewięćdziesiątych oraz aktor Leszek Teleszyński, obdarzony aksamitnym barytonem, współpracujący z Polskim Radiem od początku swojej kariery.

Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla Zdzisława Wardejna

Od 2006 roku przyznawana jest nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Zdzisławowi Wardejnowi – znakomitemu aktorowi teatralnemu, filmowemu i radiowemu.

Honorowy Wielki Splendor dla Związku Artystów Scen Polskich

Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymał Związek Artystów Scen Polskich.

Nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia

Równocześnie podczas gali wręczone zostały – już po raz 12. nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę ARETE otrzymało dwoje laureatów: Maria Kłusek za debiut aktorski w słuchowisku "Pozwól, że ci opowiem" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz Wojciech Melzer za debiut aktorski w słuchowisku "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT odebrał Rafał Zawierucha za słuchowisko pt. "Parawan" Andrzeja Strzeleckiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut kompozytorski wyróżniono Marcina Nierubieca, autora muzyki w słuchowisku "Bracia Grimm 27/14" Krzysztofa Bizio w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Nagrodę w kategorii TALANTON odebrała Anna Szamotuła za tekst słuchowiska "Czarny poemat", którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

Nagrody dla laureatów konkursu "Mój Świat"

Podczas tegorocznego wydarzenia zostały wręczone także nagrody dla laureatów konkursu "Mój Świat", którego współorganizatorami byli Polskie Radio Dzieciom, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia. Zadaniem konkursowym było napisanie scenariusza słuchowiska o dowolnej tematyce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jury w składzie: Daria Druzgała – Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom, Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Maciej Wojtyszko – członek zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wybrało trzy zwycięskie utwory.

Pierwsze miejsce za scenariusz słuchowiska pt. "Co trzeba zabrać na wędrówkę" przypadło Małgorzacie Czerwień, drugie Kamili Biernackiej za "Alicja w Krainie umysłu" oraz trzecie Annie Furmanowicz za "Ciemności nie trzeba się bać". Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia: Aleksandrze Chmielewskiej za słuchowisko "Zaczarowana Harfa", Marii Holce za "Podróż do Manibusso", Pawłowi Ficowi za "Diplodok", Katarzynie Saniewskiej za "Z wielbłądem na Ty", Dorocie Klamce za "Rozczochrany Miś" oraz Tomaszowi Zacharewiczowi za "Kotek nielotek".

Gospodarzem tegorocznej uroczystości był Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: Krzysztof Czabański – Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Marzena Paczuska – Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszka Kamińska – Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., Ferid Lakhard – Wiceprezes Stowarzyszenia ZAiKS, Krzysztof Szuster – Prezes Zarządu ZASP, Maciej Wojtyszko – Członek Zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Daria Druzgała – Dyrektor – Naczelna Polskiego Radia Dzieciom.

Splendory 2022 - relacja

[YT Polskiego Radia]

Więcej informacji na stronie Teatru Polskiego Radia.

materiały prasowe/mo

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zobacz więcej na temat: Teatr Polskiego Radia