REKLAMA

Święto muzyki dawnej, czyli Actus Humanus w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 11:35
Na naszej antenie pojawi się aż sześć koncertów z gdańskiego festiwalu Actus Humanus. Rozpoczynamy 8 grudnia koncertem znakomitej L'Arpeggiaty.
Urodzona w Grazu Christina Pluhar jest nie tylko wybitną instrumentalistką, specjalizującą się w grze na lutni i teorbie, ale przede wszystkim charyzmatyczną liderką i założycielką oryginalnego ansamblu LArpeggiata.
Urodzona w Grazu Christina Pluhar jest nie tylko wybitną instrumentalistką, specjalizującą się w grze na lutni i teorbie, ale przede wszystkim charyzmatyczną liderką i założycielką oryginalnego ansamblu L’Arpeggiata.

Pierwszy festiwal Actus Humanus odbył się w roku 2011. Na przestrzeni zaledwie dwóch lat Gdańsk gościł tak wybitne osobowości jak Jordi Savall, Ottavio Dantone, Fabio Biondi, Pierre Hantaï, Pedro Memelsdorff, Antonio Florio, Federico Maria Sardelli, Dominique Visse, Claudio Cavina, Patrizia Bovi, Pino de Vittorio oraz najsłynniejsze na świecie formacje: Europa Galante, I Turchini, Modo Antiquo, Ensemble Clément Janequin, La Venexiana, Ensemble Micrologus, Akadêmia oraz Mala Punica.
W tym roku – jak podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz – do powyższego grona dołączą kolejni znakomici wykonawcy: Christina Pluhar i prowadzona przez nią formacja L’Arpeggiata we wspaniałym programie z utworami Claudia Monteverdiego, wyrafinowani Le Poème Harmonique pod wodzą Vincente’a Dumestre’a, precyzyjni i skupieni Vox Luminis i Lionel Meunier, bezbłędni Sonatori de la Gioiosa Marca, którzy wykonają wirtuozerskie włoskie folie, słynny Hilliard Ensemble na pożegnalnym koncercie z renesansowym repertuarem bożonarodzeniowym, Rinaldo Alessandrini z programem bachowskim, wreszcie na zakończenie – po raz pierwszy w Polsce – pełna wigoru formacja Il Pomo d’Oro z koncertmistrzem Riccardem Minasim i Maxem Emanuelem Cencicem przywiezie do Gdańska brawurowy program złożony z weneckich arii barokowych.

Program 2 Polskiego Radia zaprasza do Gdańska oraz na transmisje i retransmisję festiwalowych koncertów. Na naszej antenie również relacje i rozmowy z artystami.

8 grudnia 2014, godz. 20.00 – transmisja
Teatro D’amore
Nuria Rial, Vincenzo Capezzuto, L’Arpeggiata, Christina Pluhar

***

9 grudnia 2014, godz. 20.00 – transmisja
Nochebuena!
Le Poème Harmonique, Vincent Dumestre

***
10 grudnia 2014, godz. 20.00 – transmisja
Puer Natus In Bethleem
Vox Luminis, Lionel Meunier
***
12 grudnia 2014 – retransmisja
Follie All’italiana
Sonatori De La Gioiosa Marca
***
13 grudnia 2014, godz. 20.00 – transmisja
Bach
Rinaldo Alessandrini
***
14 grudnia 2014, godz. 20.00 – transmisja
Venezia
Max Emanuel Cencic, Il Pomo D’oro, Riccardo Minasi

 

mat. festiwalu Actus Humanus/jp/mc

Zobacz więcej na temat: festiwal Gdańsk