Fonograf. Wynalazek, który zmienił bieg historii

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:00
- Kiedy w 1877 roku Edison wynalazł fonograf, myślał, że będzie to coś na kształt dyktafonu. Zupełnie nie interesował się muzyką, nie przypuszczał nawet, że to właśnie w muzyce jego urządzenie wywoła rewolucję - mówiła w "Źródłach" Katarzyna Janczewska-Sołomko.
Audio
  • Fonografia dla muzyki i nauki - rozmowa z Jackiem Jackowskim i Katarzyną Janczewską-Sołomko (Dwójka/Źródła)
Fonograf
FonografFoto: archiwum Foter.com

- Znaczenie wynalazku Edisona, dzięki któremu dzisiaj możemy rejestrować dźwięki, jest ogromne. Zewsząd nas otaczają, ale często nie zdajemy sobie sprawy, komu to zawdzięczamy - tłumaczyła dr Katarzyna Janczewska-Sołomko, muzykolog i  pedagog.

Wynalazkowi Edisona poświęcono konferencję "Fonografia dla muzyki i nauki: historia, relacje, współczesność", która odbyła się w Instytucie Sztuki PAN w dniach 25-26 września 2018 roku. Jej uczestnicy dyskutowali zarówno o najstarszych dostępnych nagraniach fonograficznych, jak i najnowszych odkryciach.

- Na początku nagrania te były fatalne. Przełomowy był rok 1902, bo wtedy Enrico Caruso i inni podpisali kontrakty, tak rozpoczęła się popularność nagrań komercyjnych. Można było się samemu nagrać, złożyć cioci życzenia na imieniny i wysłać za ocean - opowiadała Janczewska-Sołomko.

- Chcieliśym zbadać historię fonografu, to, w jakiś posob ten wynalazek wpłynął na badania nad muzyką, ale i nad językiem. Dzisiaj nagrania dźwiękowe to oczywistość, ale 140 lat były niewyobrażalnym odkryciem - mówił dr Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.

Dlaczego tak ważna jest archiwizacja, a nie tylko digitalizacja zbiorów? Co o fonografie myśleli muzycy? Czy Oskar Kolberg z niego korzystał? Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Jacek Jackowski (muzykolog, muzyk), Katarzyna Janczewska-Sołomko (pedagog, muzykolog)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 15.10

at/gs


 


 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak