Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Upiór. Historia naturalna

Czym lub kim właściwie był “słowiański” upiór, czym się zajmował i co robił wśród żywych? Dlaczego wampir wyparł naszego swojskiego upiora czy też “upira” i czy dzięki upiorom mamy szczepionki? Odpowiedzi na pytania dotyczące tej mrożącej krew w żyłach postaci znajdą Państwo w rozmowie z autorem książki “Upiór. Historia naturalna” - mediewistą Łukaszem Kozakiem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma

Czas kolędy!

Wraz z dniem św. Szczepana (26 grudnia) w wielu miejscach Polski ruszył sezon kolędniczy. Dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym dla Mariana Domańskiego posłuchaliśmy opowieści legendarnej śpiewaczki Anny Malec z Jędrzejówki (region biłgorajski). Ze wschodu przenieśliśmy się na zachód kraju - do wsi Lasowice Małe (Górny Śląsk) i słuchaliśmy o obrzędzie chodzenia z Betlejką i Niedźwiedziem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Muzyczne Źródła - Mari Kalkun, szelest estońskich kniei

Dzisiejsze muzyczne „Źródła” rozbrzmiewać będą dźwiękami estońskiego lasu i zimowych opowieści z Estońskich wiosek. To za sprawą Mari Kalkun, estońskiej wokalistki i multiinstrumentalistki. Swoim ciepłym głosem, delikatnością, minimalizmem w wykorzystaniu instrumentów, artystka roztacza intymną, poetycką aurę. Zakorzeniona w estońskiej tradycji, grana na kennelu i akordeonie, muzyka Mari Kalkun dotyka wrażliwych słuchaczy do głębi.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma