Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Hajda Banda / Гайда Банда. Pod muzycznym sztandarem pogranicza

Polsko-białoruska banda zdobyła w Konkursie Muzyki Folkowej trzecią nagrodę za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego, dodatkowo jest laureatem Nagrody Specjalnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrody „Burza Braw” – dowodu uznania publiczności! O jakiej bandzie mowa? Oczywiście o Hajda Bandzie!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Białoruś Nowa Tradycja Aleksandra Faryńska

Wymarzony głos spod Rusinowa. Żegnamy Zofię Kucharczyk

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Zofii Kucharczyk, śpiewaczki, członkini zespołu Gołcunecki z Gałek koło Rusinowa. Zachwycała bogactwem repertuaru, naturalnością przekazu i olbrzymią wiedzą o tradycjach swojego regionu. Nieoceniona nauczycielka, mentorka, skarbnica wiedzy o ludowych przyśpiewkach i piękna dusza, zaledwie w ubiegłym roku zdobyła II nagrodę za śpiew solowy podczas konkursu na OFKiŚL w Kazimierzu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Nowa Tradycja Magdalena Tejchma

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry Romowie feminizm

Muzyka (małego) świata a nagrody Grammy

Co i kogo właściwie w nagrodzie Grammy reprezentuje kategoria „World Music” (zmieniona dwa lata temu na „Best Global Performance”)? Od lat pojawiają się w niej muzycy praktycznie z kilku krajów, przede wszystkim z Brazylii, Indii czy Mali. W tym roku pierwszy raz w historii (!) nagroda przypadła artyście z Pakistanu, wokalistce Arooj Aftab.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Grammy Awards

Kolejna lektura dla miłośników Podhala!

Ponad 240 melodii góralskich wraz z opisem ich powstania, ale również krótkie biogramy muzykantów, śpiewaków, tonecników i autorów słów pieśni. Oto, co znajduje się w najnowszym kompendium wiedzy na temat muzycznego dziedzictwa Podhala pt. „Góralska muzyka – Podhalańskie Dziedzictwo Kulturowe” autorstwa Krzysztofa Gocała.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Podhale góralska muzyka Magdalena Tejchma

Waleria Żarnochowa, legenda Kurpiów

Seria Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”, nazywana „Kolbergiem w dźwięku”, to pozycja ceniona zarówno przez badaczy i znawców muzyki tradycyjnej, jak i przez jej miłośników. Jest również wartościową pamiątką dla lokalnych społeczności, ludowych artystów i ich bliskich, którzy często nie mieli okazji usłyszeć czy posiadać nagrań członków swoich rodzin. Z przyjemnością ogłaszamy, że seria powiększa się o kolejną, 34. już płytę!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Magdalena Tejchma Kuba Borysiak muzyka tradycyjna muzyka ludowa