Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Skrzypce ze “skrzydlatą duszą”

Pewne jest to, że po Antonim Hyblu zostały cztery instrumenty. Każdy nieco inny. Zostało też kilka dokumentów, w których artysta opisał sposób konstrukcji "polskich skrzypiec", momentami bardzo niejasnych. Jak brzmiały skrzypce z "duszą skrzydlatą"? Czym ona właściwie była? Na te pytania stara się odpowiedzieć lutniczka Katarzyna Bednarz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma lutnik

Jaki kwiat dla Boga, jaki przeciw wiedźmom? Boże Ciało w kulturze tradycyjnej

Jakimi kwiatami przypodobać się Bogu? Które odstraszą wiedźmy i złe moce? Choć Boże Ciało kojarzy się przede wszystkim z nabożnymi procesjami, kultura tradycyjna pełna jest niezwykłych (choć czysto pragmatycznych) obrzędów, mających uchronić gospodarstwo przed złem i wyprosić bożą łaskę.  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Boże Ciało

O kobietach, o "Ziemi"

Ostatnio w filmie „Agonia”, w reżyserii Tomasza Knittla, przez (rzekomo) odchodzący świat muzyki tradycyjnej przeprowadzał nas Adam Strug. Nadszedł czas na kobiece spojrzenie na to uniwersum. O współczesnej wsi przez pryzmat pieśni ludowej opowiada nowy film Zuzanny Solakiewicz. „Ziemia” to film kobiety o kobietach. Śpiewaczkach starszego i młodego pokolenia. Muzyka jest w tu równie ważna, jak obraz. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Kraków śpiew

Folk jak grzmot. Prawdziwie Polskie Techno inauguruje 23. Nową Tradycję [WIDEO]

Koncertem grupy Fanfara Awantura, laureata trzeciej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 oraz autorów niecodziennego projektu łączącego muzykę ludową z takimi gatunkami jak rave, techno, psytrance czy UK garage rozpoczął się 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2021!
Zobacz więcej na temat:  folk world music Magdalena Tejchma muzyka ludowa kultura ludowa Nowa Tradycja W POLSKIM RADIU

Ostatnia taka żywa muzyka Puszczy Sandomierskiej i Prawdziwie Polskie pół-Techno

Posłuchaliśmy lasowiackich mistrzów, których kunszt zatrzymany został na albumie „Ostatnia taka żywa muzyka”. To kompilacja, która zdobyła III Nagrodę w tegorocznym konkursie Fonogram Źródeł. Ponadto Michał Fetler, kapelmistrz grupy Fanfara Awantura opowiedział o ewolucji projektu Prawdziwie Polskie Techno. Efekty progresu poznamy już dziś, po 20.00, podczas inauguracji 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Nowa Tradycja

Fado oznacza "przeznaczenie"

- Kiedy od Michała Górczyńskiego usłyszałem, że można by zagrać fado z Bastardą, pomyślałem „o czym Ty mówisz, Michał??”, ale na zachętę wysłał mi dwa utwory solowe João de Sousa, nagrane od niechcenia komórką. I oniemiałem. Oczarował mnie totalnie intymnością, bliskością śpiewu, nieegzaltowanego. Bardzo czułego i pięknego. – mówił Paweł Szamburski, członek Bastarda Trio
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma fado

Wspomnienie harmonisty Juliana Jarząba

18 kwietnia odszedł Julian jarząb - harmonista kapeli Opocznianka, kultywator tradycji regionu opoczyńskiego. Julian Jarząb grał na harmonii trzyrzędowej. Jako nastolatek uświetniał swoją muzyką potańcówki i wesela. Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz budowniczym ludowych instrumentów muzycznych – bębenków jednostronnych z brzękadłami.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma