70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:25
"Pamiętnik z powstania…” Mirona Białoszewskiego czytany przez samego autora oraz premierowe słuchowisko na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego "Zośka/Parasol" oraz "Pamiętników 'Zośki" to tylko niektóre z audycji specjalnych Dwójki związanych z rocznicą 1 sierpnia 1944.
Nagranie słuchowiska Odyseja Xsięcia
Nagranie słuchowiska "Odyseja Xsięcia”Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W archiwach Polskiego Radia zachował się "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji autora. Od 1 sierpnia na antenie Dwójki przypominamy to szczególne nagranie. Pierwszy z 63 odcinków już w piątek o godz. 13.00 (kolejne: pon-pt., godz. 13.00, a w weekendy: 14.00).

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia>>>
1 sierpnia zainaugurujemy wyjątkowy cykl "Głosy walczącej Warszawy", który zagości na naszej antenie przez cały miesiąc. Będą to nagrania ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tego samego dnia, o godz. 11.30, wysłuchamy również rozmów prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi audycji Barbary Schabowskiej będą wolontariusze współpracujący z Muzeum oraz Karol Mazur, kierownik Działu Edukacyjnego, i Szymon Niedziela - kierownik Działu Przewodników, z którymi porozmawiamy m.in. o tym, jak młodzi ludzie reagują na powstanie.
O godz. 13.15 natomiast  kolejna audycja specjalna nadawana na żywo z Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi Hanny Marii Gizy będą uczestnicy Powstania: Adam Drzewoski, plutonowy podchorąży, zgrupowanie "Radosław", batalion "Pięść", pluton "Agaton", oraz Halina Jędrzejewska, sanitariuszka z tego samego zgrupowania.
W "Notatniku Dwójki" przypomnimy "najważniejszą rolę” aktora Tadeusza Fijewskiego związaną z sierpniowym zrywem, zaś w "Pop-południu" opowiemy m.in. o obecności powstańczej tematyki w popkulturze.
O 17.00 zapraszamy na premierowe słuchowisko "Odyseja Xięcia" napisane specjalnie dla Programu 2 Polskiego Radia. Scenariusz, na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego "Zośka/Parasol" oraz "Pamiętników  "Zośki", napisali Darek Błaszczyk i Iwona Rusek.
1 sierpnia późnym wieczorem, godz. 22.45, przedstawimy relację z obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania.
W sobotę, 2 sierpnia, w "Strefie słowa" wspominać będziemy Krystynę Krahelską – poetkę, pieśniarkę (piosenka powstańcza "Hej, chłopcy, bagnet na broń jest właśnie jej autorstwa), której wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. W niedzielę natomiast tematyka powstańcza pojawi się zarówno w "Ćwiczeniach z myślenia" (godz. 13.00), jak i w "Miastach pisarzy" (godz. 18.00).