Zmarł Wojciech Przybylski. Stworzył brzmienie wielu kultowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 08:00
- Czułem spokój, gdy był za konsoletą - wspominał w Dwójce reżysera dźwięku Włodzimierz Nahorny. - Jego nagrania przetrwał próbę czasu - dodawał Wojciech Waglewski.
Audio
  • Krzysztof Ścierański wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Muniek Staszczyk wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Marcin Pospieszalski wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Adam Nowak wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Szachowski wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Wojciech Waglewski wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Włodzimierz Nahorny wspomina Wojciecha Przybylskiego (Poranek Dwójki)
  • Adam Strug i Maciej Szajkowski opowiadają o studyjnej współpracy z Wojciechem Przybylskim (Źródła/Dwójka)
  • Wojciecha Przybylskiego wspomina Wojciech Waglewski (Wybieram Dwójkę)
  • Wojciecha Przybylskiego wspominają Adam Strug i Maciej Szajkowski (Wybieram Dwójkę)
Wojciech Przybylski nagrywanie muzyki traktował nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim jako pasję
Wojciech Przybylski nagrywanie muzyki traktował nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim jako pasjęFoto: Glowimages/East News

Wojciech Przybylski był związany z Polskim Radiem od 1973 roku. Miał ogromne doświadczenie w nagrywaniu i tworzeniu różnych form i stylów muzycznych.

Współtworzył płyty wykonawców należących do czołówki polskiej muzyki rockowej. Dokonał kultowych nagrań zespołów tej miary co Perfekt, Manaam, Republika, Kult i Voo Voo.

Wojtek Przybylski Wojtek Przybylski

Wojciech Waglewski opowiadał w Dwójce, że Przybylski w pracy kierował się jedną dewizą. - On uważał, że może przekazać w nagraniu tylko to, co muzykant umie. Denerwował się, kiedy przychodzili do niego muzycy z kiepskimi instrumentami i umiejętnościami i chcieli zabrzmieć jak Led Zeppelin czy The Rolling Stones - wyjaśniał.

Z kolei Maciej Szajkowski wspominał współpracę z Wojciechem Przybylskim przy pierwszej płycie Kapeli ze Wsi Warszawa: - Wszelkie wpadki popełnione w trakcie tej sesji potrafił zamieniać na atuty. W jednym z utworów następowała zmiana tonacji, ale jedna z dziewczyn o tym zapomniała. Chcieliśmy to poprawić. Wojtek wyciszył pozostałe grające instrumenty i tę dziewczynę wyciągnął na pierwszy plan, stworzył kontrę, przearanżował tę kompozycję i miał rację - dodawał muzyk.

Przybylski dokonywał także nagrań orkiestr (m.in. wiele nagrań Orkiestry PR pod dyrekcją Stefana Rachonia i Jana Pruszaka - w repertuarze lżejszym (rozrywkowym) i klasycznym, oraz pod dyrekcją Mieczysława Nowakowskiego (tu tylko muzyka poważna), big bandów (np. radiowy Andrzeja Trzaskowskiego, Warsaw Band), muzyki pop oraz jazzu wykonywanego przez artystów takich jak: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela, Andrzej Jagodziński.

Dla Polskiego Radia rejestrował koncerty i festiwale muzyczne w Opolu, Sopocie, Jazz Jamboree i inne. Nagrywał też muzykę do filmów (m.in. muzykę Henryka Kuźniaka do filmu Juliusza Machulskiego "Vabank"), seriali (np. Jerzego Matuszkiewicza do serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4") i licznych spektakli teatralnych. Zrealizował również wiele nagrań płytowych m.in. dla takich firm fonograficznymi, jak Polskie Nagrania, SP Records, Pomaton, Polskie Radio, Universal.

Wojciech Przybylski miał 63 lata. Zmagał się z ciężką chorobą.

W maju na scenie studia im. Witolda Lutosławskiego dla Wojciecha Przybylskiego zagrali i zaśpiewali polscy artyści, m.in. Ewa Bem, Tomasz Stańko, T. Love, Justyna Steczkowska, Lady Pank, Perfect, Kult i Edyta Bartosiewicz. 

bch/kul

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Wojciech Przybylski