O "Trylogii" z Bronisławem Majem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 12:50
W "Strefie słowa" porozmawiamy z wybitnym poetą, eseistą, tłumaczem, a także wykładowcą i profesorem UJ Bronisławem Majem na temat najpopularniejszego dzieła Henryka Sienkiewicza.
Obraz Juliusza Kossaka Kmicicowa kompania
Obraz Juliusza Kossaka "Kmicicowa kompania"Foto: Wikimedia/CC

To już trzecia edycja Narodowego Czytania wybitnych polskich autorów - po Fredrze i Mickiewiczu. Z tej okazji z archiwum Polskiego Radia przypomnimy najciekawsze realizacje kolejnych tomów powieści: "Ogniem i mieczem", "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego" z mistrzowskimi kreacjami m.in. Jana Świderskiego, Mariusza Dmochowskiego, Janusza Gajosa, a także z płytowych nagrań przedwojennych Stefana Jaracza.

W naszym programie nie zabraknie także piosenki Jacka Kaczmarskiego – o "Panu Kmicicu" i czytania "Trylogii" przez samego Bronisława Maja.

Na rozmowę zaprasza Joanna Szwedowska.

6 września (sobota), godz. 19.00-20.00

mc

Czytaj także

Jak Sienkiewicz doszedł do "Trylogii", czyli negatywne skutki pozytywizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Młody Henryk Sienkiewicz był aktywnym twórcą pozytywistycznym. Jako jeden z pierwszych zaczął tracić złudzenia, że program tego nurtu może coś zmienić. Odwrócił się od niego, co niektórzy mieli mu potem za złe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy nawet Zagłobie brakuje słów... Humor w "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Henryk Sienkiewicz komizmem postaci chciał prawdopodobnie zrównoważyć okrucieństwo opisywanego świata. Głównym inspiratorem zabawnych sytuacji stał się w "Trylogii" Zagłoba, którego charakter miał wzorować pisarz na swoim teściu.
rozwiń zwiń