X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ikona polskiej kultury muzycznej". Wspominamy Wandę Wiłkomirską

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:59
- Była przede wszystkim świetną skrzypaczką i propagatorką polskiej literatury skrzypcowej - przypominał Konstanty Andrzej Kulka, wspominając zmarłą 1 maja w wieku 89 lat Wandę Wiłkomirską.
Audio
  • Wspominamy Wandę Wiłkomirską. Audycja specjalna Programu 2 PR
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Konstanty Andrzej Kulka (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina prof. Tadeusz Gadzina (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Wojciech Michniewski (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Agata Szymczewska (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina prof. Antoni Wit (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Anna Maria Staśkiewicz (Dwójka)
Wanda Wiłkomirska, 2004 r.
Wanda Wiłkomirska, 2004 r.Foto: PAP/Piotr Polak

"Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki", "wielka duma polskiej wiolinistyki", "ikona polskiej kultury muzycznej" - wszyscy, którzy w Programie 2 Polskiego Radia wspominali Wandę Wiłkomirską, podkreślali jej artystyczną wielkość, wyjątkową osobowość, jej oddanie dla muzyki. - Istnienie skrzypcowej muzyki polskich kompozytorów w światowym wykonawstwie to ogromna zasługa Wandy Wiłkomirskiej - mówił prof. Tadeusz Gadzina. - Wykraczała poza swój czas podejściem do interpretacji, uwrażliwieniem na barwę - dodawał Wojciech Michniewski. - To, co robiła z barwą skrzypiec w 2. poł. XX wieku, było niezwykłe. Wtedy nikt się w ten sposób skrzypcami nie posługiwał.

- Miała niezwykle emocjonujący, entuzjastyczny stosunek do wszystkiego, czym się zajmowała. To się oczywiście przejawiało w muzyce – wspominał z kolei prof. Antoni Wit, dodając, że Wanda Wiłkomirska, "nadzwyczajna wykonawczyni", inspirowała dyrygenta.

Zapraszamy do wysłuchania audycji specjalnej Programu 2 Polskiego Radia poświęconej Wandzie Wiłkomirskiej oraz poszczególnych wspomnień.

Wanda Wiłkomirska. Fot. PAP/CAF/Zbigniew Matuszewski Wanda Wiłkomirska. Fot. PAP/CAF/Zbigniew Matuszewski


Wanda Wiłkomirska pochodziła z zasłużonej dla polskiej muzyki rodziny. Koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta. Zajmowała się też kameralistyką, grając z rodzeństwem jako "Trio Wiłkomirskich", a także z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskym.

Była laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w Genewie, Budapeszcie, Konkursu Bachowskiego w Lipsku i Konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu. 

Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej podróżach. Bywała też zapraszana na tournée przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojnie Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.

Specjalnie dla niej stworzono etat solistki Filharmonii Narodowej.

Po 13 grudnia 1981 roku, w stanie wojennym, wyjechała z kraju. Wróciła dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich; niektóre z nich były jej dedykowane. Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień. 

IAR/gs/jp

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak