"Ikona polskiej kultury muzycznej". Wspominamy Wandę Wiłkomirską

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:59
- Była przede wszystkim świetną skrzypaczką i propagatorką polskiej literatury skrzypcowej - przypominał Konstanty Andrzej Kulka, wspominając zmarłą 1 maja w wieku 89 lat Wandę Wiłkomirską.
Audio
  • Wspominamy Wandę Wiłkomirską. Audycja specjalna Programu 2 PR
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Konstanty Andrzej Kulka (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina prof. Tadeusz Gadzina (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Wojciech Michniewski (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Agata Szymczewska (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina prof. Antoni Wit (Dwójka)
  • Wandę Wiłkomirską wspomina Anna Maria Staśkiewicz (Dwójka)
Wanda Wiłkomirska, 2004 r.
Wanda Wiłkomirska, 2004 r.Foto: PAP/Piotr Polak

"Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki", "wielka duma polskiej wiolinistyki", "ikona polskiej kultury muzycznej" - wszyscy, którzy w Programie 2 Polskiego Radia wspominali Wandę Wiłkomirską, podkreślali jej artystyczną wielkość, wyjątkową osobowość, jej oddanie dla muzyki. - Istnienie skrzypcowej muzyki polskich kompozytorów w światowym wykonawstwie to ogromna zasługa Wandy Wiłkomirskiej - mówił prof. Tadeusz Gadzina. - Wykraczała poza swój czas podejściem do interpretacji, uwrażliwieniem na barwę - dodawał Wojciech Michniewski. - To, co robiła z barwą skrzypiec w 2. poł. XX wieku, było niezwykłe. Wtedy nikt się w ten sposób skrzypcami nie posługiwał.

- Miała niezwykle emocjonujący, entuzjastyczny stosunek do wszystkiego, czym się zajmowała. To się oczywiście przejawiało w muzyce – wspominał z kolei prof. Antoni Wit, dodając, że Wanda Wiłkomirska, "nadzwyczajna wykonawczyni", inspirowała dyrygenta.

Zapraszamy do wysłuchania audycji specjalnej Programu 2 Polskiego Radia poświęconej Wandzie Wiłkomirskiej oraz poszczególnych wspomnień.

Wanda Wiłkomirska. Fot. PAP/CAF/Zbigniew Matuszewski Wanda Wiłkomirska. Fot. PAP/CAF/Zbigniew Matuszewski


Wanda Wiłkomirska pochodziła z zasłużonej dla polskiej muzyki rodziny. Koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta. Zajmowała się też kameralistyką, grając z rodzeństwem jako "Trio Wiłkomirskich", a także z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskym.

Była laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w Genewie, Budapeszcie, Konkursu Bachowskiego w Lipsku i Konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu. 

Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej podróżach. Bywała też zapraszana na tournée przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojnie Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.

Specjalnie dla niej stworzono etat solistki Filharmonii Narodowej.

Po 13 grudnia 1981 roku, w stanie wojennym, wyjechała z kraju. Wróciła dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich; niektóre z nich były jej dedykowane. Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień. 

IAR/gs/jp

Zobacz więcej na temat: POLSKA