Marta Lipińska opowiada

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 15:40
Jest odtwórczynią setek teatralnych, telewizyjnych, filmowych i radiowych ról. W roku 2005 otrzymała nagrodę Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor, przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach i wkład na rzecz rozwoju radia artystycznego w Polsce.
Audio
  • Marta Lipińska o swoim debiucie w roli Iriny w "Trzech siostrach" Czechowa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marta Lipińska opowiada o trzech najważniejszych kobietach w jej życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marta Lipińska o swoich ukochanych zwierzakach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marta Lipińska o zaprzyjaźnionych pisarzach i ukochanych książkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Marta Lipińska
Marta LipińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Marta Lipińska (ur. w 1940 w Borysławiu koło Lwowa) ukończyła w 1962 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała w 1963 w "Trzech siostrach" w reżyserii Erwina Axera.

Do najbardziej znanych kreacji teatralnych Lipińskiej należą role: Córki w "Szklanej menażerii" Williamsa Tennessee (1967), Lizelotty w "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego (1968), Anieli w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" (1968), Annuszki w "Mistrzu i Małgorzacie" Michała Bułhakowa (1987) oraz Pani Jourdain w komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem" (1999).

Na kinowym ekranie debiutowała rolą nieszczęśliwej "pacjentki" u Stanisława Różewicza w "Głosie z tamtego świata" (1962). Dwukrotnie wystąpiła w filmach Tadeusza Konwickiego: w "Salcie" (1965) i w "Dolinie Issy" (1982). Popularność przyniosły jej role w filmach i serialach będących adaptacjami literackich: pani Heleny Stawskiej z serialu " Lalka" (1977) i z roli Emilii Korczyńskiej z serialu i filmu kinowego "Nad Niemnem" (1986).

W opowieściach Marty Lipińskiej usłyszmy oczywiście o jej teatralnej drodze, o zaprzyjaźnionych pisarzach, ukochanych książkach i psach.

***

Na cykl "Zapiski ze współczesności" zapraszamy od poniedziałku do piątku (1-5.06) w godz. 12.45-13.00