Melodie Kujaw

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 16:25
Płyta z muzyką ziemi kujawskiej otrzymała drugą nagrodę w kategorii "Fonogram Źródeł 2010". Jakub Borysiak rozmawiał z jednym z twórców tej płyty, Jackiem Jackowskim z Instytutu Sztuki PAN.
Audio

"Melodie ziemi kujawskiej" to zbiór nargań ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Nagrań dokonano w latach 1952-1956 w ramach ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego oraz podczas obozów studenckich dla studentów muzykologii. Na płycie usłyszymy 78 archiwalnych nagrań dźwiękowych. To materiał o niezwykłej wartości dokumentalnej, zaprezentowany przez ostatnie pokolenia wykonawców grających i śpiewających w dawnym, niespotykanym już stylu muzycznym, ludzi, którzy uczestniczyli w dawnych zwyczajach i obrzędach i pamiętali repertuar najstarszy.

Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Marię Olejnik ur. w 1867 w Sędzinie, której śpiew nagrywano już w okresie międzywojennym oraz Łukasza Bylickiego ur. w 1868, prezentującego niezwykłe oracje weselne. Na płycie, oprócz pieśni i oracji usłyszymy dużo muzyki instrumentalnej, zwłaszcza oryginalne, wiejskie kujawiaki grane przez najstarszą generację skrzypków, których grę zarejestrowano na taśmie archiwalnej.

O okolicznościach powstania płyty i folklorze Kujaw Jakub Borysiak rozmawiał z Jackiem Jackowskim.

Zobacz więcej na temat: Kujawy
Czytaj także

Cała prawda o kujawiaku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:16
"Melodie ziemi kujawskiej" to siódma już płyta w unikatowej serii "Polish Folk Music Collection" z najstarszymi nagraniami polskiego folkloru. Jej redaktor, Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN był gościem Jakuba Borysiaka.
rozwiń zwiń