X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joseph Rykwert - człowiek uwiedziony przez miasto

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:50
- Odbudowa miasta jest sprzeciwem wobec destrukcji, protestem tych, którzy są przywiązani do swojego miejsca - mówił w Dwójce architekt Joseph Rykwert, autor książki "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast".
Audio
  • Joseph Rykwert o książce "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast" (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Joseph Rykwert - człowiek uwiedziony przez miasto
Foto: Glow Images/East News

- Burzenie miast jest nieuniknione, jest wpisane w historię - powiedział Rykwert. - Gdy jednak patrzę na dzisiejszą Warszawę, widzę wiele miejsc, które pamiętam. Nie można zupełnie zniszczyć przeszłości. Zawsze coś zostanie, nawet jeśli tylko w zbiorowej pamięci.

Joseph Rykwert swoją karierę rozpoczynał właśnie w czasie wielkiej odbudowy. - Po wojnie młody architekt od razu znajdował pracę. Europa była zburzona, trzeba było wszystko odbudować - opowiadał. Rodzina Rykwertów, polskich Żydów, uciekła z Polski w pierwszych dniach września 1939 r. i znalazła się w Wielkiej Brytanii. Tam młody Joseph dorósł i zaczął studiować architekturę, co, jak wspomina, nie podobało się jego ojcu. - Uważał,  że mężczyźni są inżynierami, a nie architektami. Nigdy nie zaakceptował mojego wyboru - powiedział Rykwert.

Architekt konsekwentnie jednak podążał swoją drogą, także na gruncie zawodowym, idąc często pod prąd obowiązujących teorii, mód i trendów. W swoich publikacjach przeciwstawiał się urbanistycznemu pragmatyzmowi, przedstawiając wizję miasta i architektury zanurzonych w porządku społecznym, kulturowym i religijnym.

"Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast" to pierwsza książka Rykwerta przetłumaczona na język polski. Dzieło to omawia historię relacji człowieka oraz miasta od czasów starożytnych do współczesności. Książka ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury

Zapraszamy do wysłuchania opowieści Josepha Rykwerta o życiu w cieniu historii oraz o tym, co jest naprawdę ważne, gdy myślimy o mieście.
Audycję prowadziła Aleksandra Łapkiewicz.

Zobacz więcej na temat: KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak