REKLAMA

Kryminał na Polesiu z kuchnią w tle

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 13:05
Historyczny kryminał z poleskim menu w tle. Co w czasach II RP jedli tam bogaci, a co ubodzy? Jakie trunki królowały? Gościem "Drogi przez mąkę" był Paweł Rzewuski, autor "Syna bagien".
Mieszkańcy wsi na Polesiu, 1936 rok.
Mieszkańcy wsi na Polesiu, 1936 rok.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Rok 1937. Na dzikiej, miejscami pogańskiej ziemi Polesia dochodzi do serii okrutnych morderstw i zaginięć. Podejrzenia kierują się w stronę Wacława Kostka-Biernackiego – wszechwładnego wojewody poleskiego. To ubóstwiany przez mieszkańców, znienawidzony przez przeciwników politycznych i podejrzany o konszachty z samym diabłem niepodzielny władca.

Jednym z zaginionych w odmętach poleskich bagien jest kapitan kontrwywiadu Adam Staff. Dowództwo w ślad za nim posyła młodego i ambitnego Maurycego Jakubowskiego, który niczym kapitan Marlow podąża na spotkanie z poleskim Kurtzem – Wacławem Biernackim.

Czy plotki o tym, że wojewoda składa swoje ofiary na ołtarzu szatana, okażą się prawdziwe? Maurycy trafia do Dawidgródka, poleskiego Twin Peaks, miejsca pełnego degeneratów, alkoholików oraz wyznawców Stalina i Hitlera. Chcąc rozwikłać zagadkę, będzie musiał wejść w świat pradawnych wierzeń i przerażających rytuałów, których istnienia nawet nie podejrzewał.

Niezwykły kryminał z potężną dawką historii przedwojennej Polski. Erudycja i umiejętność snucia opowieści – to wyróżnia Pawła Rzewuskiego, który do tej pory dał się poznać jako autor książek o historii dwudziestolecia, a teraz próbuje sił w zupełnie nowym gatunku.

(opis pochodzi od wydawcy)


Posłuchaj
20:50 31 lipiec 2022 12_32_18 Droga przez mąkę.mp3 Kryminał na Polesiu z kuchnią w tle (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Paweł Rzewuski (autor "Syna bagien")

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 12.30

Zobacz więcej na temat: jedzenie literatura Dwójka

Czytaj także

Co gościło na królewskich stołach?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:54
- Królewskie uczty z założenia musiały być ustami wystawnymi, ponieważ od tego zależał prestiż dworu, trzeba było się pokazać. Natomiast królowie mieli bardzo różne gusta - mówiła w "Poranku Dwójki" Wika Filipowicz, autorka książki "Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O kulinarnych wątkach esejów Beli Hamvasa

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 11:00
Wino, tytoń, kawa, warzywa, kwiaty, przyprawy, zapachy i smaki. O kulinarnych wątkach esejów Beli Hamvasa zebranych w wydanym właśnie zbiorze "Księga gaju laurowego" rozmawialiśmy w "Drodze przez mąkę" z dr Karoliną Rychter – filozofką i dziennikarką.
rozwiń zwiń