Polskie Radio
Section05
jedzenie

Spotkania przy stole, warsztaty kulinarne, degustacje: trwa TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

W języku jidisz słowo "tisz" oznacza "stół", ale także spotkanie przy stole, wspólne biesiadowanie: jedzenie, picie, rozmowy. I taki też jest zamysł tej imprezy, która w tym roku odbywa się po raz szósty: wspólne, radosne spędzanie czasu, rozmowy czasem do rana. Bo nic lepiej nie łączy, niż wspólne jedzenie.
Zobacz więcej na temat:  kuchnia STYL ŻYCIA Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi jedzenie Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Paryż 2024: olimpiada z mniejszym śladem węglowym, bardziej eko i wege

Francja, która chce zmniejszać spożycie mięsa, podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu będzie oferować sportowcom więcej dań opartych na białkach roślinnych. Nie oznacza to bynajmniej, że sportowcy będą musieli przechodzić na dietę wegetariańską: nie ma jeszcze dokładnego menu, ale wśród ponad 500 propozycji, obejmujących również dania z tradycyjnej kuchni francuskiej, jedynie 33 procent będzie opartych na białkach roślinnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA olimpiada Paryż 2024 jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

PR24 Miliard złotych rocznie na "Dobry Posiłek". Lichocka ujawnia szczegóły propozycji programowej PiS

- Cały czas zwiększamy środki na służbę zdrowia. Od początku naszych rządów ten wzrost wyniósł 120 proc. W 2014 r. budżet służby zdrowia wynosił 77 mld zł, w tej chwili to 170 mld zł. Staramy się, aby służba zdrowia była jak najbogatsza. Program "Dobry Posiłek" ma poprawić standard leczenia Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Joanna Lichocka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 zdrowie jedzenie służba zdrowia Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce

"Nowa żywność" w UE. Dopuszczenie owadów do spożycia wymaga zgody wszystkich krajów

W Unii Europejskiej wprowadzenie nowej żywności do obrotu, np. owadów, autoryzuje Komisja Europejska. Decyzja wymaga jednak zgody państw UE i opinii naukowców. "Nowa żywność może zostać dopuszczona do spożycia tylko wtedy, gdy nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego" - powiedział rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy owady ŚWIAT Europa Komisja Europejska jedzenie