Malta Festival Poznań 2016

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 11:00
241 wydarzeń, 780 twórców, 21 krajów, 58 lokalizacji. Malta Festival Poznań 2016 potrwa od 17 do 28 czerwca.
Plac Wolności w Poznaniu
Plac Wolności w PoznaniuFoto: mat. promocyjne/ M. Zakrzewski

"Oddajemy do Waszej dyspozycji przestrzeń teatralną, w której można doświadczać zarówno wyczerpującego chaosu współczesnego świata, jak i znalezienia w niej schronienia", zapowiada swój program Lotte van den Berg, kuratorka tegorocznego Idiomu Paradoks widza.

W ramach międzynarodowej sekcji zobaczymy performatywną instalację Driesa Verhoevena, szalone party japońskiej grupy Miss Revolutionary Idol Berserker, spektakl site-specific Anta Hamptona czy projekt w przestrzeni miejskiej przygotowany przez Juliana Hetzela. Festiwal będzie okazją do zapoznania się po raz pierwszy w Polsce z twórczością Lotte van den Berg, która na nadwarciańskich łąkach pokaże słynny spektakl "Wasteland" oraz swój najnowszy projekt "Building Conversation". Idiom to również filmy, m.in. Gusa van Santa, Michaela Hanekego, Wernera Herzoga, oraz Forum z udziałem m.in. Wojciecha Jagielskiego, Marcina Kąckiego czy Piotra Siemiona.

Parada kolorów z Artonik i Pippo Delbono na Malcie

Malta Festival Poznań 2016 otworzy francuska grupa Artonik pochodem "The Color of Time" - roztańczonym happeningiem inspirowanym hinduskim świętem Holi. Do parady, która wystartuje na ul. 27 grudnia, będzie mógł dołączyć każdy. Setki osób w różnym wieku przejdą przez kolejne "stacje", by dotrzeć do finalnego miejsca, gdzie nastąpi eksplozja dźwięków i kolorów.

W teatralnym programie Malty zobaczymy również polską premierę "Orchidee" w reżyserii Pippo Delbono, laureata nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, projekty taneczne programu Stary Browar Nowy Taniec, spektakle tworzone przez gimnazjalistów i licealistów w ramach Młodej Malty oraz przegląd najciekawszych wydarzeń z repertuaru m.in. Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Ósmego Dnia, CK Zamek, Baraku Kultury i Polskiego Teatru Tańca.

Malta w mieście

Na placu Wolności, po raz czwarty powstanie Generator Malta – zielone miasto sztuki, w którym skupi się większość festiwalowych działań plenerowych. Tu odbywać się będą maltańskie koncerty, akcje artystyczne, spektakle teatralne, dyskusje, warsztaty oraz Silent Disco. Plac Wolności będzie żył przez kilkanaście godzin na dobę.

W ramach Generatora Malta będziemy też eksplorować miasto. Pasjonaci różnych dziedzin m.in. mikrobiologii, botaniki, socjologii czy architektury zaproszą na niecodzienne spacery po Poznaniu. Wojciech Urbański (Rysy) udźwiękowi opuszczony budynek szpitala przy ul. Szkolnej. Pusty Dom Książki posłuży nam jako miejsce do śnienia podczas całonocnego działania muzycznego zespołu KakofoNIKT. Artyści i projektanci stworzą wystawę na balkonach i elewacjach wokół placu Wolności, do oglądania przez lornetki i lunety. Wejdziemy też na dachy 8 wieżowców i kamienic, zdobywając Koronę Poznania.
Ogrody społecznościowe, które współtworzymy na Wildzie i Łazarzu po raz kolejny staną się miejscem dla plenerowych koncertów, pokazów filmowych i warsztatów.

"Ksenofonia. Symfonia dla Innego" Jana Komasy na finał Malty

"Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Wydarzenie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów", mówi Jan Komasa, który reżyseruje multimedialne widowisko "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" na finał obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 a zarazem festiwalu Malta. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka - choreografa, który przez wiele lat związany był jako solista z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

Przyjdź na Maltę

Trwa sprzedaż wejściówek w cenie 15 zł na pojedyncze wydarzenia. Bezpłatne wejściówki wydawane będą w CIM, ul. Ratajczaka 44, 13 czerwca. Wstęp wolny obowiązuje na multimedialne widowisko "Ksenofonia. Symfonia dla Innego", plenerowe otwarcie festiwalu "The Color of Time", Generator Malta, a także wiele innych wydarzeń Malta Festival Poznań 2016.

(mat. promocyjne)


Zobacz więcej na temat: Poznań