Syria. Rozejm ogłoszony, wojna trwa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 10:00
- Od chwili, gdy Syryjczycy zaczęli wygrywać wojnę, rozkazy płynące z Moskwy przestały być przez nich respektowane. Mają też drugiego protektora, którym jest Iran. I razem z nim nie są zainteresowani wygaszeniem walk - mówił w Dwójce Mariusz Borkowski.
Audio
  • Rozejm ogłoszony, wojna trwa. Co się dzieje w Syrii? (Puls świata/Dwójka)
Wojna w Syrii. Wschodnia Gutta
Wojna w Syrii. Wschodnia GuttaFoto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

shutterstock_636386060 rosja syria 1200.jpg
Kto skorzysta na Kongresie Dialogu Narodowego Syrii?

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła przygotowaną przez Szwecję i Kuwejt rezolucję w sprawie 30-dniowego okresu zawieszenia broni w Syrii, aby umożliwić udzielenie pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Gutty na przedmieściach Damaszku. Kilka godzin później siły rządowe wznowiły naloty na tę enklawę. Co się dzieje w Syrii?

- Oficjalnie, dla celów propagandowych, Damaszek twierdzi, że zgadza się na wprowadzenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa o ustanowieniu rozejmu humanitarnego, który pozwoli na wywiezienie rannych oraz dostarczenie pomocy medycznej i żywnościowej. Należy jednak pamiętać, że to nie jest rozejm wojskowy. Jeśli walki nie ustaną, enklawa Wschodniej Gutty upadnie. A syryjskim siłom rządowym najwyraźniej o to właśnie chodzi - mówił gość audycji.

Kogo obejmuje rozejm Rady bezpieczeństwa ONZ? Jakie cele ma ofensywa wojsk tureckich? Czy Amerykanie mają zamiar wywrzeć dyplomatyczną lub militarna presję na Turcję, by ratować Kurdów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Mariusz Borkowski (dziennikarz, znawca Bliskiego Wschodu)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 17.45

mko/mz