"Opowieść o naszym domu". Rodzinne losy Szymanowskich

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 11:06
Książka Zofii Szymanowskiej to opowieść o latach spędzonych w Tymoszówce, dworze na dalekich kresach Rzeczpospolitej. Zofia Szymanowska, najmłodsza siostra Karola Szymanowskiego, wspomina beztroskę lat dziecięcych, atmosferę pogody ducha tamtych dni oraz wszechobecną muzykę. Wybrane fragmenty w audycji "To się czyta latem" czytała Beata Ścibakówna.
Beata Ścibakówna czyta Opowieść o naszym domu Zofii Szymanowskiej
Beata Ścibakówna czyta "Opowieść o naszym domu" Zofii SzymanowskiejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
09:54 Dwójka To się czyta latem 24.08.2020.mp3 Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Beata Ścibakówna - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:25 Dwójka To się czyta latem 25.08.2020.mp3 Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Beata Ścibakówna - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:47 To się czyta latem 26.08.2020.mp3 Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Beata Ścibakówna - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:53 Dwójka To się czyta latem 27.08.2020.mp3 Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Beata Ścibakówna - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:28 Dwójka To się czyta latem 28.08.2020.mp3 Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Beata Ścibakówna - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

   

Karol Szymanowski.jpg
Karol Szymanowski – jeden z największych kompozytorów polskich

W swej opowieści Zofia Szymanowska przeplata losy rodzinne, pojawiają się cudowne ciotki, niańki, służący i goście, a wśród nich Artur Rubinstein, Harry Neuhaus, Paweł Kochański oraz konie, psy i zabawy. I oczywiście starszy brat Karol Szymanowski, poważny, zapracowany, pochłonięty muzyką i tworzeniem; ukochany brat, który na łamach powieści mówi tak: Tymoszówka jest piękna, piękna, dobra i droga. I nie wiem, czy mógłbym rozstać się z nią na długo. Nie wiem, jak mógłbym z dala od niej żyć i pracować. Myślę, iż gdybym nie miał możności powrotu do niej co roku i pewności moralnego wypoczynku i spokojnej pracy, czułbym się, jak człowiek, który musiałby wciąż pracować i być w ruchu, a nie miałby możności usnąć.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 24-28.08

Godzina emisji: 11.00

Mat. prasowe