Polskie Radio
Section05
Karol Szymanowski

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 37 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Aleksander Tansman Fryderyk Chopin Karol Szymanowski

"Muzyczne podróże". Karol Szymanowski

Karol Szymanowski zmienił polską muzykę i stał się inspiracją dla kilku pokoleń twórców. Do dziś mówimy o nim "najlepszy po Chopinie". W latach 1903-1905 przebywał w Berlinie, gdzie poznał Ryszarda Straussa, który stał się jego mistrzem na początku kompozytorskiej drogi. Zainspirowany jego muzyką, zaczął pisać swoje pierwsze symfonie. Szymanowski łączył klasyczne melodie chopinowskie z nowoczesną polską muzyką, a także z motywami regionalnymi.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Karol Szymanowski Iza Żukowska

"Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich" - premiera Teatru Wielkiego w Łodzi

- Te wszystkie choreografie są tańczone w zupełnie innych stylach. Niełatwo z techniki współczesnej Jacka Przybyłowicza po przerwie przeistoczyć się w góralki, górali i harnasiów, przenieść się do zupełnie innego świata. "Odwieczne pieśni" to praca historyczna stworzona ponad 50 lat temu, widzimy, jak wówczas wyglądała technika tańca współczesnego - mówiła Anna Nowak, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sobotę 30 września premiera spektaklu "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz - Kilar - Szymanowski".
Zobacz więcej na temat:  balet Wojciech Kilar Karol Szymanowski Łódź Dwójka Beata Stylińska

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Katowice konkurs Dwójka Konkurs im. Karola Szymanowskiego fortepian skrzypce kwartet smyczkowy głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego

Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego Katowice skrzypce Karol Szymanowski muzyka klasyczna Mieczysław Karłowicz Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA NOSPR Karol Szymanowski fortepian

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kevin Kenner Karol Szymanowski Monika Zając Dwójka MUZYKA fortepian Konkurs im. Karola Szymanowskiego

"Publiczność ceni te znakomite koncerty". Piotr Sałajczyk o Festiwalu Muzyki K. Szymanowskiego

- Myślę, że publiczność bardzo sobie ceni te koncerty, które odbywają się w niezwykłych zakopiańskich wnętrzach, często są to zabytki architektury. Cieszę się, że Zakopane przez dziesięć dni żyje tą muzyką - mówił w Dwójce Piotr Sałajczyk, pianista, pedagog, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Sałajczyk Dwójka Andrzej Sułek Karol Szymanowski

"To była przygoda życia". Wojciech Tomczyk o libretcie do operetki Szymanowskiego

- Zadzwonił do mnie Marcin Sławiński w imieniu Tomasza Koniecznego i zaproponowali mi napisanie libretta do operetki "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego. Dzięki temu miałem okazję przeżyć przygodę życia. Nie na Hawajach, nie na safari ani w niczym takim - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski Wojciech Tomczyk Paweł Siwek MUZYKA Dwójka opera Gdańsk

Aleksandra Świgut: Zygmunt Mycielski poszukiwał wolności twórczej

- To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Mycielskiego. Jest to ekspresja bardzo intelektualna, w tej muzyce jest bardzo dużo dysonansów, eksperymentów z harmonią i rytmiką. W warstwie melodyczno-harmonicznej jest jak na swoje czasy bardzo awangardowa - mówiła w Dwójce pianistka Aleksandra Świgut. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Karol Furtak Zygmunt Mycielski Stefan Kisielewski Roman Palester Karol Szymanowski Aleksandra Świgut