Prawa twórców zagrożone jak nigdy wcześniej?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 12:55
W "Poranku Dwójki" powiemy o działaniach na rzecz ochrony własności intelektualnej, podejmowanych przez fundację Legalna Kultura. Transmisja wideo.
Skala na jaką łamie się prawa twórców muzyki nie ma precedensu w dziejach świata.
Skala na jaką łamie się prawa twórców muzyki nie ma precedensu w dziejach świata.Foto: Glowimagers/EastNews

Pod hasłem "Get Up. Stand Up. For Music" po raz 15. obchodzony był w minioną niedzielę  Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Święto ustanowione w 2000 roku przez Światową Organizację Własności Intelektualnej - wyspecjalizowaną instytucję ONZ powstałą ponad trzydzieści lat wcześniej w obronie kultury i jej twórców. Święto obchodzone jest od 2001 roku. W tym roku motywem przewodnim była muzyka.

Czym jest własność intelektualna? To po prostu efekt twórczej pracy człowieka, która ze względu na oryginalność, znaczenie dla gospodarki i rozwoju zasługuje na ochronę. Wszystko, co stworzone dzięki intelektowi i talentom, wszystko co jest nowatorskie i jedyne w swoim rodzaju, nazywamy własnością intelektualną. Szanując prawo do własności intelektualnej, korzystając z legalnych źródeł jesteśmy nie tylko  fair twórców, ale działamy również dla własnego dobra. Naszym gościem po godz. 8.35 będzie Kinga Jakubowska - prezes zarządu Fundacji Legalna Kultura.

Wcześniej o 7.35 poznamy laureata Festiwalu In Out odbywającego sie w Gdańsku.

Poza tym w audycji: "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera reżyser filmowy Łukasz Palkowski), "Archiwalnia", przegląd prasy, wiadomości kulturalne i oczywiście "Płyta tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w poniedziałek (27.04) w godzinach 6.00-9.00. Program poprowadzi Marcin Pesta.

bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak