Elżbieta Penderecka o Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 05:00
- Tegoroczna edycja odbędzie pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm". Dlatego zaczynamy IX Symfonią d-moll - mówiła w Dwójce Dyrektor Generalna festiwalu i prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
Audio
  • Elżbieta Penderecka o 17. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Elżbieta Penderecka
Elżbieta PendereckaFoto: Andrzej Szozda/PR

Kameralistyka – rocznice – wschodzące talenty estrad koncertowych. Wokół tych haseł zbudowany jest program 17. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, który rozpocznie się 17 marca i potrwa blisko dwa tygodnie.

Oprócz spotkania z uznanymi zespołami i wspaniałą muzyką, tradycyjnie już publiczność festiwalu będzie miała okazję zobaczyć wschodzące gwiazdy światowych filharmonii.

- Szczególnej uwadze polecam Kirilla Karabitsa, który jest wspaniale zapowiadającym się dyrygentem, ale też Rafaela Payare, zdobywcę pierwszej nagrody na konkursie dyrygenckim Malko Kompetition w Kopenhadze,  no i naturalnie Kristiana Järviego - zwracała uwagę Elżbieta Penderecka.

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki>>>

Na tegorocznym Wielkanocnym Festiwalu usłyszymy, pierwszy raz po dziewięciu latach, czołowy brytyjski kwartet smyczkowy, w którym altowiolistą jest Polak, Krzysztof Chorzelski. Belcea Quartet przedstawi wybór kwartetów smyczkowych Ludwiga van Beethovena. Ponownie wystąpią także Artis Quartet i Tokyo String Quartet, które zaprezentują utwory Haydna, Schuberta, Verdiego i Bartoka.

- Nasz festiwal będzie jedną z ostatnich okazji, żeby zobaczyć Tokyo String Quartet. Zespół ten w tym roku kończy działalność, więc cieszę się, że Warszawa znalazła się na ich pożegnalnej trasie - mówił gość Marcina Majchrowskiego.

Ważnym wątkiem festiwalu będzie 200. rocznica urodzin Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera, która stała się inspiracją do przypomnienia dwóch dzieł owych antagonistów sceny muzycznej XIX wieku. Leopold Hager poprowadzi drugi akt dramatu muzycznego mistrza z Bayreuth "Tristan i Izolda", w którym wystąpią śpiewacy specjalizujący się w partiach Wagnerowskich: Stefan Vinke (Tristan), Evelyn Herlitzius (Izolda), Franz Hawlata (Król Marek), Michelle Breedt (Brängene) oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic.

W programie festiwalu nie zabraknie również polskich akcentów jubileuszowych. Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego wykona Nikolas Altstädt, laureat Credit Suisse Young Artists Award (2010) i uczestnik szeroko zakrojonego programu New Artist’s Generation rozgłośni BBC.

Więcej na temat festiwalu w nagraniu audycji.

Czytaj także

Verdi, Brahms i Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:00
Tegoroczny Festiwal – rozgrywany pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm" – odbył się w dniach 17-29 marca. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na retransmisje koncertów.
rozwiń zwiń