Polskie Radio
Section05
Ludwig van Beethoven

Leif Ove Andsnes: artysta potrzebuje samotności

- Jest mi łatwiej stworzyć przestrzeń samotności, kiedy podróżuję i mogę skoncentrować się na muzyce. Podróżowanie jest znaczną częścią mojej egzystencji - mówił w Dwójce Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista, laureat m.in. Gramophone Hall of Fame, a także założyciel Rosendal Chamber Music Festival i wieloletni dyrektor artystyczny Risør Festival of Chamber Music.
Zobacz więcej na temat:  Leif Ove Andsnes Dwójka Andrzej Sułek fortepian muzyka klasyczna Ludwig van Beethoven

Koreańczyk Minsoo Sohn na Festiwalu Beethovena [ZOBACZ WIDEO]

W ramach 26. Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Lotte Concert Hall w Seulu wystąpił południowokoreański pianista Minsoo Sohn z towarzyszeniem Korea National University of Arts Symphony Orchestra pod dyrekcją Chi-Young Chunga. W programie znalazły się dzieła Mahlera i Beethovena. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  fortepian muzyka klasyczna Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Marcin Majchrowski Festiwal Beethovenowski

26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - inauguracja

"Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu" to hasło przewodnie 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który w niedzielę (3.04) rozpoczął się w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowała IX Symfonia Beethovena w wykonaniu Chóru i Orkiestry Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Giancarla Guerrero i grona znakomitych śpiewaków (m.in. Małgorzata Walewska i Tomasz Konieczny).
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Andrzej Sułek

26. Festiwal Ludwiga van Beethovena. Kompozytor, który wyznaczył nowy szlak

- Zaczynamy od "IX Symfonii", bo właśnie w niej Beethoven przekroczył granicę nie tylko instrumentacji, którą trochę rozszerzył, ale przede wszystkim granicę rozumienia symfonii, która dotąd miała sztywne ramy - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie tym słynnym utworem rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Warszawie (3.04) XXVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Dwójka Jakub Jamrozek

26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w radiowej Dwójce

"Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu" – to hasło przewodnie 26. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który w dniach 3-15 kwietnia odbędzie się w Warszawie. W trakcie 13 festiwalowych dni publiczność będzie mogła wziąć udział w 11 koncertach symfonicznych i 2 recitalach fortepianowych. Transmisje i retransmisje z festiwalu zaplanowała radiowa Dwójka – współorganizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven

Philippe Herreweghe: do Bacha potrzebna jest muzykalność

- W ostatnich stuleciach doszło do rozwodu pomiędzy byciem muzykiem a byciem śpiewakiem. W czasach Bacha prawie każdy instrumentalista był jednocześnie śpiewakiem, a wszyscy chłopcy z chóru przy kościele św. Tomasza w Lipsku grali na klawesynie, organach, skrzypcach. Byli wszechstronnymi muzykami, potrafili nawet komponować. To wszystko zaginęło w XIX wieku - mówił w Dwójce dyrygent, założyciel Collegium Vocale Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna koncert rozmowa Andrzej Sułek Philippe Herreweghe KULTURA Joseph Haydn Ludwig van Beethoven

Marek Janowski i Sinfonia Varsovia nadzwyczajnie

"Maestro jest niezwykle wymagającym dyrygentem. Mistrza chyba nie stać na to, żeby odpuszczać, żeby nie zwracać na pewne słabości uwagi. Jest bardzo szczery. To przynosi efekt, mobilizacja orkiestry jest absolutnie nadzwyczajna" - tak Janusz Marynowski zapraszał na nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (11.01). Zespół wystąpił pod dyrekcją Marka Janowskiego, a koncert był transmitowany na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska dyrygent Ludwig van Beethoven Johannes Brahms Sinfonia Varsovia

John Fulljames o "Fidelio": w tej operze wolność jest najważniejsza

- "Fidelio" uczy nas, że miłość jest najważniejszą mocą, dzięki której osiągamy wolność. Ta opera opowiada o nadziei, wolności i miłości, to sprawia, że jest uniwersalna. Przesłaniem tego dzieła jest to, że zmiana jest możliwa, Beethoven przypomina nam o naszym człowieczeństwie, którego nigdy nie możemy się wyrzec - mówił John Fulljames, reżyser inscenizacji opery "Fidelio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, dyrektor artystyczny Duńskiego Teatru Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając opera Dwójka Ludwig van Beethoven

"Fidelio". Krzysztof Szumański: kluczem do tej opery jest minimalizm

- Minimalistyczne tutaj są zarówno kostiumy, dekoracje, jak i światło. Wygląda to bardzo ciekawie. Pozwala także skoncentrować się na postaciach, pewnie to było kluczem do relizacji - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak, którego już wkrótce usłyszymy w partii Don Pizarra w spektaklu operowym "Fidelio" na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven opera Dwójka Roch Siciński Teatr Wielki - Opera Narodowa MUZYKA