Polskie Radio
Section05
Ludwig van Beethoven

Alexandre Kantorow: recital, koncert i muzyka kameralna są jak boki trójkąta

- Z René Martin, dyrektorem festiwalu La Roque d'Anthéron, znamy się od dawna. Był jedną z pierwszych osób, które mi zaufały. Kiedy miałem zaledwie 16 lat, dał mi szansę na innym festiwalu, który organizuje - La Folle Journée. W tym roku poprosił mnie o to, bym zagospodarował cały wieczór, na który mogłem przygotować, cokolwiek chciałem - mówił w Dwójce francuski pianista Alexandre Kantorow.
Zobacz więcej na temat:  koncert Sinfonia Varsovia fortepian Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven Franz Schubert Michał Dębski

Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans koncert Narodowe Forum Muzyki Dwójka Jakub Kukla Andrzej Kosendiak Krzysztof Penderecki Ludwig van Beethoven

Consone Quartet: u Beethovena narracja pełna jest zakrętów

- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert Karol Furtak kwartet smyczkowy Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
Zobacz więcej na temat:  balet Krzysztof Pastor Jakub Kukla Dwójka MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa premiera Holandia Ludwig van Beethoven

Zrabowany przez Niemców rękopis Beethovena zwrócony właścicielom

Manuskrypt odebrany przez nazistów żydowskiej rodzinie Petscheków, jednej z najbogatszych w przedwojennej Czechosłowacji, był przez ponad 80 lat przechowywany przez Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie. Zwrot własności umożliwiła zmiana prawa o mieniu skradzionym przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Czechy Czechosłowacja Ludwig van Beethoven historia Europy HISTORIA nazizm kradzież Żydzi Brno Morawskie Brno II wojna światowa manuskrypt

Walentyn Sylwestrow: muzyka, jak ptaki, odlatuje z pięciolinii

- Są takie wykonania, gdzie nuty są czytane, całość tkwi w jednym miejscu. Trzeba, aby muzyka wyrwała się z tego miejsca - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Walentyn Sylwestrow. Najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński został wczoraj (24.11) uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty w Polskim Radiu Ukraina muzyka współczesna Ludwig van Beethoven Dwójka Wałentyn Sylwestrow Eufonie

Leif Ove Andsnes: artysta potrzebuje samotności

- Jest mi łatwiej stworzyć przestrzeń samotności, kiedy podróżuję i mogę skoncentrować się na muzyce. Podróżowanie jest znaczną częścią mojej egzystencji - mówił w Dwójce Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista, laureat m.in. Gramophone Hall of Fame, a także założyciel Rosendal Chamber Music Festival i wieloletni dyrektor artystyczny Risør Festival of Chamber Music.
Zobacz więcej na temat:  Leif Ove Andsnes Dwójka Andrzej Sułek fortepian muzyka klasyczna Ludwig van Beethoven

26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - inauguracja

"Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu" to hasło przewodnie 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który w niedzielę (3.04) rozpoczął się w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowała IX Symfonia Beethovena w wykonaniu Chóru i Orkiestry Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Giancarla Guerrero i grona znakomitych śpiewaków (m.in. Małgorzata Walewska i Tomasz Konieczny).
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Andrzej Sułek

26. Festiwal Ludwiga van Beethovena. Kompozytor, który wyznaczył nowy szlak

- Zaczynamy od "IX Symfonii", bo właśnie w niej Beethoven przekroczył granicę nie tylko instrumentacji, którą trochę rozszerzył, ale przede wszystkim granicę rozumienia symfonii, która dotąd miała sztywne ramy - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie tym słynnym utworem rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Warszawie (3.04) XXVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Dwójka Jakub Jamrozek