Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z nowymi seriami książkowymi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:16
Mimo nie najlepszej sytuacji finansowej, wydawnictwo wkrótce wzbogaci się o nowe, "gorące" tytuły. - Chcemy odczarować markę PWM, jako oficyny skierowanej wyłącznie do profesjonalistów - mówił w "Poranku Dwójki" Daniel Cichy, redaktor naczelny wydawnictwa.
Audio
  • Daniel Cichy o planach PWM (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Paweł Kamiński o książce napisanej wspólnie z prof. Janem Ekierem pt."Wstęp do Wydania Narodowego. Cz. 2: Zagadnienia wykonawcze" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Anna Dymna o piosence Grzegorza Turnaua "O mój Aniele" (Poranek Dwójki/Dwójka)
nowości wydawnicze PWM
nowości wydawnicze PWM

- To co się zmieniło od mojego przyjścia, to sytuacja finansowa, która dramatycznie się pogorszyła - opowiadał Daniel Cichy w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem. - Ze względu na odejście najemcy naszej kamienicy, z którego pieniędzy zasypywaliśmy dziurę budżetową, a także urzędowego nakazu jej remontu, musimy ograniczyć plan wydawniczy - wyjaśniał.

Mimo tych trudności PWM jeszcze w tym roku rusza z nowymi seriami wydawniczymi. Jedną z nich będą publikacje dotyczące opery. - Ta seria będzie przebiegać w trzech nurtach. Pierwszym będą rozmowy z reżyserami, a w nim m.in. wywiad rzeka z Mariuszem Trelińskim. Planujemy też serię rozmów ze śpiewakami i tutaj celujemy w najbardziej gorące nazwiska operowych scen. W końcu trzecia odsłona, to będzie eseistyka, którą konstruuję przy współpracy z Aleksandrem Laskowskim - zapowiadał Daniel Cichy.

>>Daniel Cichy o przyszłości PWM<<

Kolejne serie dotyczyć będą tańca i muzyki dawnej. PWM zamierza również kontynuować cykl wydawnictw poświęconych polskim kompozytorom XX wieku. - W 2014 roku ukaże się książka o Kazimierzu Serockim pióra Iwony Lindstedt - cieszył się gość "Poranka Dwójki".

>>Kazimierza Serockiego awangarda dla mas<<

O innych planach wydawnictwa i pomysłach na zdobywanie środków finansowych przeznaczonych na działalność PWM w nagraniu rozmowy.

W audycji rozmawialiśmy również z Pawłem Kamińskim z Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Tematem rozmowy była nowo wydana książka prof. Jana Ekiera i Pawła Kamińskiego pt. "Wstęp do Wydania Narodowego. Cz. 2: Zagadnienia  wykonawcze" .          

Tradycyjnie w "Poranku Dwójki" do wygrania była "Płyta tygodnia" - "L'amore dei tre re" (Miłość trzech królów) - poemat tragiczny Italo Montemezziego w wersji koncertowej. Pierwsze wykonanie w Polsce z udziałem solistów, Chóru Filharmonii Narodowej i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" o ulubionych utworach w tym tygodniu opowiada Anna Dymna.

Audycję przygotowali Piotr Matwiejczuk i Paweł Zuń.

20 marca (środa)

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA