X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rycheza - pierwsza królowa Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 16:04
Polscy kronikarze, uznali ją za osobę okrutną, podłą i przekupną, współcześni historycy rewidują te sądy.
Audio

W 1013 roku na zjeździe w Merseburgu dla przypieczętowania pokoju kończącego wojnę między Bolesławem Chrobrym a cesarzem niemieckim Henrykiem II postanowiono ożenić syna Bolesława, Mieszka z córką palatyna reńskiego Ezzona, Rychezą.

W ten sposób wychowanka klasztoru w Kwedlinburgu, trafiła na karty polskich kronik. Długosz pisał o niej, że była osobą pełną surowości. Jako drapieżną oceniał ją Krzysztof Opaliński. Jeszcze dalej w swych sądach posunął się Kniazin, który w Rychezie widział zródło podłości, przekupstwa i mącenia.

Obecnie historycy patrzą cieplejszym okiem na wygnaną z Polski w 1031 roku Rychezę. Pozytywnie oceniają chociażby jej wpływ na syna Kazimierza, który w poczet władców polskich przeszedł obdarzony przydomkiem Odnowiciel.

W audycji Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego o owianej niezasłużoną złą sławą pierwszej królowej Polski, która po swej śmierci przez Kościół Niemiecki została uznana za błogosławioną rozmawiali Hanna Maria Giza i jej gość dr Jerzy Pysiak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audcyji Rycheza - pierwsza królowa Polski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak