Symfonie Muzia Clementiego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 13:54
Naszą Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki" (11-15.06) jest najnowszy album podwójny album firmy Sony Classical, z czterema symfoniami kompozytora nawiązującego bezpośrednio do dorobku klasyków wiedeńskich
Okładka płyty Muzio Clementi  Four Symphonies
Okładka płyty "Muzio Clementi – Four Symphonies"Foto: materiały promocyjne

Żyjący w latach 1752-1832 Muzio Clementi, pianista i kompozytor większość życia spędził w Londynie, gdzie prowadził fabrykę fortepianów. Był cenionym pedagogiem (do jego uczniów należeli m.in Johann Baptist Cramer i John Field) i świetnym pianistą, który pozostawił po sobie cenną spuściznę pedagogiczną. Jego utwory, m.in sonaty i sonatiny, do dziś stanowią ważny element nauczania gry na fortepianie. Ale dorobek symfoniczny Clementiego jest prawie nieznany! I oto mamy nowe nagrania jego czterech symfonii, zdradzających nieprzeciętny talent i inwencję ich autora, nawiązującego bezpośrednio do dorobku klasyków wiedeńskich, Haydna, Mozarta i Beethovena. Świetna orkiestra Mozarteum w Salzburgu pod dyrekcją Ivora Boltona  nadała tym utworom nowy blask i dynamikę.

Płyta do wygrania w Poranku Dwójki od poniedziałku do piątku o 7.30!

Płytę prezentujemy od poniedziałku do piątku (11-15.06) około godz. 7.30 w audycji "Poranek Dwójki". Aby ją zdobyć, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.

***

bch