"Oratorium na Boże Narodzenie" Jana Sebastiana Bacha

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 14:11
Dla wielu sezon bożonarodzeniowy byłby niepełny bez bębnów i trąbek otwierających "Oratorium na Boże Narodzenie" Jana Sebastiana Bacha. Dlatego od poniedziałku (23.12) "Płytą Tygodnia" w "Poranku Dwójki" będzie album ze świątecznymi kompozycjami niemieckiego kompozytora.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mat. prasowe

Sześcioczęściowe Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha (BWV 248) zostało napisane w 1734 roku i składa się z wcześniejszych kompozycji Mistrza, w tym z trzech świeckich kantat z lat 1733-1734 i zaginionej kantaty kościelnej BWV 248a. Weihnachtsoratorium do dziś jest jednym z najczęściej wykonywanych w okresie Bożego Narodzenia dzieł sakralnych, a niektóre jego fragmenty jak np. wprowadzający chór Jauchzet frohlocket, auf, preiset die Tage należą do najświetniejszych fragmentów twórczości Bacha w ogóle.

To najnowsze nagranie zostało zrealizowane z udziałem solistów, chóru kościoła św. Tomasza w Lipsku (założonego jeszcze w 1212 roku, którego kantorem w latach 1723-1750 był sam kompozytor!) i orkiestry Lipskiego Gewandhausu. Całość, pod batutą obecnego kantora Thomenenchor, Gottholda Schwarza, pomieszczona na podwójnym albumie kompaktowym firmy Accentus Music, do wygrania w Poranku Dwójki!  

Płyta do wygrania codziennie od poniedziałku do piątku (23-27.12) w "Poranku Dwójki" po godzinie 8.00.

Aby zdobyć ten album, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.