Muzyka Moniuszki i Kurpińskiego na płycie Quartetto Nero

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 13:49
Od najbliższego poniedziałku (27.07) Płytą Tygodnia będzie nowy krążek młodego polskiego zespołu z utworami Stanisława Moniuszki i Karola Kurpińskiego.  
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Grupa Quartetto Nero jest laureatem I miejsca i Nagrody specjalnej na konkursie "II Forum Kameralne Muzyki Dawnej" w Poznaniu (2016), a także finalistą międzynarodowego konkursu zespołów kameralnych muzyki dawnej XVIII. Biagio-Marini Wettbewerb w Neuburgu w Niemczech (2017) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019). W 2019 r. członkinie kwartetu otrzymały stypendium z programu "Młoda Polska" za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą - występował m.in. podczas serii koncertowej Fringe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie (Festival Oude Muziek, Holandia, 2018), a także dwukrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej ECOS (Festival Internacional de Música Antigua de Sierra Espuña, Hiszpania, 2018 i 2019).

W 2019 r. Quartetto Nero nawiązało też współpracę z krakowskim festiwalem muzyki dawnej Misteria Paschalia. Zaowocowało to koncertem-prologiem do festiwalu, a także serią koncertów "Misteria Paschalia in tourneé", które miały miejsce w ramach Kromer Biecz Festiwal oraz Festiwalu "Musica Poetica". Cechą wyróżniającą kwartet na tle podobnych zespołów europejskich są instrumenty z epoki lub ich kopie, chodzi też o stosowanie wg wzorów historycznych strun jelitowych. Kwartet tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, Mozarteum w Salzburgu (Austria) oraz Konserwatorium Muzycznego w Bolonii: Agata Habera i Anna Woś, skrzypce; Anna Wieczorek, altówka i Katarzyna Cichoń, wiolonczela. Album z utworami Moniuszki i Kurpińskiego jest debiutem płytowym zespołu.

Album do wygrania codziennie w "Poranku Dwójki" (27-31.07) kilka minut po godzinie 8.00!

Aby zdobyć ten album, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.


Zobacz więcej na temat: płyta