Polskie Radio
Section05
płyta

"Spokojna radość". Agnieszka Duczmal o nominacji do BBC Music Magazine Awards

- Jest jeszcze taka drobna niewiadoma, co potem. Na razie to jeszcze nie jest nagroda, ale świadomość, że BBC nominuje nasze nagrania jest niesamowita. A wszystko to mieści się w jednej wspaniałej kompozytorce - Grażynie Bacewicz. W jej charakterze, jej mistrzostwie, jej geniuszu - mówiła w "Poranku Dwójki" maestra Agnieszka Duczmal o płycie "Bacewicz: Music for Chamber Orchestra vol. III", która jest nominowana do nagrody BBC Music Magazine Awards 2023.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Grażyna Bacewicz BBC płyta Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Dwójka MUZYKA

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
Zobacz więcej na temat:  płyta śpiew Jakub Kukla ambient barok muzyka współczesna Dwójka MUZYKA

Weinberg x2 i Czarnecki x2 na płycie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Z jednej strony górskie klimaty, lasy i strumyki Pienin, z drugiej dźwięki niemal filmowe, oddające krajobrazy średniowiecznego Truso. Muzyka Mieczysława Weinberga i Sławomira Czarneckiego znalazła się na płycie "Weinberg-Czarnecki" Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Jej dyrektor - Karolina Nowotczyńska - była gościem "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg Elbląg orkiestra Jakub Kukla MUZYKA Dwójka płyta

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Witold Lutosławski kompozytor Wrocław koncert płyta Andrzej Kosendiak Jakub Kukla MUZYKA

"Musica Baltica" - muzyka barokowa znad Bałtyku

- Wszystkie najnowsze trendy muzyczne, które pojawiały się gdziekolwiek w Europie, trafiały do Gdańska w tym samym czasie, gdy pojawiały się w innych rejonach Europy, ale jednocześnie gdańszczanie byli przywiązani do form, które kiedyś już im się spodobały. W związku z tym integrowano te wszystkie nowe elementy ze starymi formami, nowe instrumenty ze starymi instrumentami - mówił na antenie Dwójki Andrzej Szadejko, koncertujący organista, dyrygent, organizator życia kulturalnego.
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka dawna barok Gdańsk Dwójka