Polskie Radio
Section05
płyta

Nowy album Pablopavo i Ludzików. "Latało bardzo dużo pomysłów"

- Robiliśmy w pewnym momencie muzykę do serialu, którego jeszcze nie ma. Robiliśmy tam dużo muzyki ilustracyjnej, więc pomysłów latało bardzo dużo. Do serialu weszło kilka tematów, a reszta została. Moja myśl była taka: zróbmy coś z tym, bo to fajne pomysły - opowiada Pablopavo, który wraz z Ludzikami wydał właśnie płytę "Lakuna". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka rozrywkowa Michał Kowarski Pablopavo Pablopavo i Ludziki płyta

"Passionsoratorium". Alexander Grychtolik i jego bachowski eksperyment

- Pierwszoplanowym elementem tego dzieła powinno być współczucie. Założeniem jest tu bowiem zwrócenie uwagi na cierpienie Jezusa. Nie chodzi jednak o to, żeby dokładnie odtworzyć biblijną historię, tym bardziej że dobrze ją znamy. Nie chodzi też o to, żeby podkreślać elementy dramatyczne. Rzecz w tym, żeby w Jezusie rozpoznać przede wszystkim człowieka - mówił w Dwójce o płycie "Passionsoratorium" Alexander Grychtolik, klawesynista i dyrygent. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach płyta Jakub Kukla Alexander Grychtolik MUZYKA Dwójka KULTURA

Maria Sławek o płycie "TIKTIN": udało się uchwycić ducha miejsca i czasu

- Nie mam bogatej dyskografii, te płyty długo we mnie dojrzewają, jesteśmy przyzwyczajeni, że to doskonała wersja nas. Postanowiłam spróbować uciec od tego, że wszystko musi być tak idealnie, postawić na ducha miejsca i czasu. Dobrze nam się grało, to całość kompozycji tego koncertu, jego narracja, jakaś opowieść - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek o płycie nagranej podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając album płyta Maria Sławek KULTURA Mieczysław Weinberg Andrzej Panufnik Jan Sebastian Bach Tykocin

Smolik i Kev Fox wracają z nowym albumem. Jak brzmi "Belly of the Whale"? [WIDEO]

Andrzej Smolik - wybitny polski producent - i Kev Fox - brytyjski songwriter, obdarzony hipnotyzującym głosem - ponownie łączą siły. Po ogromnym sukcesie pierwszego albumu artyści oddają w ręce słuchaczy drugi album zatytułowany "Belly of the Whale". W dniu premiery czwartego singla "5 Days" rozmawialiśmy z artystami w Czwórce.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Smolik Czwórka MUZYKA Kev Fox muzyka rozrywkowa Maria Peszek lata 90 lata 80 Peter Gabriel płyta album Pop

Piotr Wyleżoł: na płycie "I Love Music" słychać ducha prawdziwego zespołu

- W moich zespołach nie czuję się do końca pianistą. Oczywiście gram na fortepianie, ale przede wszystkim piszę muzykę. Bardzo doceniam to, że płytę "I Love Music" nagraliśmy po trasie koncertowej, słychać ducha prawdziwego zespołu. Janusz Muniak powiedział niegdyś, że oczywiście trzeba robić próby, ale najważniejsze, aby ze sobą poprzebywać, wtedy będzie o czym grać - mówił w Dwójce pianista Piotr Wyleżoł.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wyleżoł płyta album Jazz Roch Siciński Dwójka MUZYKA fortepian

"Music of Trust". Zuzanna Koziej: wszystko zaczęło się od utworu "Mass of Trust"

- W 2016 roku napisałam utwór "Mass of Trust". Zrobiłam to trochę z myślą o międzynarodowym projekcie, który udało się zrealizować dopiero w 2018 roku. W tym projekcie brała udział orkiestra Kameralna N-Harmonia, a prawykonanie utworu poprowadziła Agnieszka Franków-Żelazny. Od tego czasu chodziła mi po głowie myśl, żeby nagrać tę mszę profesjonalnie - mówiła w Dwójce kompozytorka Zuzanna Koziej o płycie "Music of Trust".
Zobacz więcej na temat:  płyta Narodowe Forum Muzyki Jakub Kukla Zuzanna Koziej Fryderyki Fryderyki 2023 MUZYKA KULTURA Dwójka

"Pół perfekcyjnej płyty" Agnieszki Szydłowskiej: The Rapture i "Echoes", czyli album-opowieść

– Ten album bardzo pięknie opowiada o czymś, o czym nie myślimy włączając muzykę: o czasie, w którym powstał – tymi słowami Agnieszka Szydłowska, Dyrektorka – Redaktorka Naczelna Programu 3 Polskiego Radia opisała płytę "Echoes" amerykańskiego zespołu The Rapture. Wydawnictwem z 2003 roku zainaugurowaliśmy powrót na antenę Trójki cyklu "Pół perfekcyjnej płyty".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska Michał Kowarski Pół perfekcyjnej płyty płyta muzyka rozrywkowa The Rapture albumy

Włodek Pawlik i "Night in Calisia". Koncert 10 lat po Grammy Awards

- Byłem zszokowany już samym faktem, że zostałem nominowany. To było w grudniu rano - zima, Warszawa, śnieg. Zadzwonił do mnie krytyk muzyczny wtedy pracujący dla Rzeczpospolitej Marek Dusza i mówi, że jestem nominowany do Grammy. Myślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik. Właśnie mija 10 lat, odkąd jego płyta "Night in Calisia" otrzymała prestiżową amerykańską nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Kalisz Grammy Awards Jazz Jakub Kukla Dwójka Randy Brecker płyta Podlasie

"Passacaglia". Adam Bałdych: ja i Leszek Możdżer mamy w sobie podobne muzyczne fluidy

- Ten moment nadszedł rok temu. Poczuliśmy, że mamy w sobie podobne muzyczne fluidy, które nas popychają w jednym kierunku. Stąd właśnie wziął się album "Passacaglia" - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" skrzypek Adam Bałdych o projekcie, który zrealizował wraz z pianistą Leszkiem Możdżerem.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych Leszek Możdżer Leszek Możdżer i Adam Bałdych płyta Jakub Kukla Dwójka KULTURA MUZYKA Erik Satie Passacaglia

Katarzyna Groniec: szukam bardzo osobnych ścieżek

- Niekoniecznie podążam tą jedną ścieżką, która zdefiniowała mnie 30 lat temu. Jest wiele osób, które pamięta mnie właśnie sprzed lat i zapomina, że sporo wydarzyło się po drodze. Poszukiwanie wiąże się z kluczeniem po różnych ścieżkach, niekoniecznie równoległych, czasem prostopadłych do tego głównego nurtu, do którego mnie przypisano. Czyli piosenki aktorskiej - mówiła w Dwójce wokalistka Katarzyna Groniec.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Groniec płyta Maria Czok metro Śląsk piosenka Dwójka KULTURA MUZYKA literatura Sopot Przegląd Piosenki Aktorskiej

Mistrz detalu. Twórczość Zbigniewa Bielaka w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Zbigniew Bielak jest jednym z najbardziej uznanych twórców okładek płyt. Jego prace zdobią m.in. wydawnictwa czołowych zespołów rockowych i metalowych. Z pracami artysty będzie można dokładniej zapoznać się od połowy lutego w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie stanie ekspozycja zatytułowana "Zbigniew Bielak | Mistrz detalu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Zbigniew Bielak płyta Opole muzeum Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wystawa