"Inny świat" na radiowej scenie. Premiera słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:07
Program 2 Polskiego Radia zaprosił na premierowe słuchowisko według "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Adaptacja Wojciecha Tomczyka, reżyseria Anny Wieczur-Bluszcz. Wśród wykonawców m.in. Andrzej Mastalerz, Piotr Bajtlik, Tomasz Borkowski, Anna Sroka-Hryń, Monika Pikuła i Leon Charewicz. Zobacz film, jak powstawało słuchowisko.

Herling_1200x660.jpg
Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny Polskiego Radia

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat. Zapiski sowieckie" jest jednym z najważniejszych świadectw życia sowieckim w łagrze, a zarazem jednym z najistotniejszych utworów w historii polskiej, a także światowej literatury XX wieku.

Poprzez prowadzoną z dystansu czasowego opowieść świadka i uczestnika wydarzeń otrzymujemy wstrząsającą wiwisekcję mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury, stającej wobec najcięższych prób. Autor bada jej granice.

Bolesne wspomnienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - więźnia gułagu w Jercewie, potem żołnierza II Korpusu Polskiego, uczestnika bitwy o Monte Cassino - zostały przez niego spisane w latach 1949–1950, a po raz pierwszy opublikowane w przekładzie angielskim w 1951 roku. Dwa lata później w Londynie ukazało się pierwsze wydanie książki po polsku. Przez cały okres PRL-u twórczość Herlinga-Grudzińskiego była w kraju na indeksie, niedopuszczana przez cenzurę do publikowania i rozpowszechniania. Na zasłużoną sławę czekała niemal 40 lat.

shutterstock_maszyna1200.jpg
Prof. Włodzimierz Bolecki: "Inny świat" jest przypowieścią

Dla autora "Innego świata" przewodnikiem duchowym po nieludzkiej rzeczywistości łagrów były "Zapiski z martwego domu" Fiodora Dostojewskiego, wręczone mu w zaufaniu przez pewną Rosjankę, Natalię Lwownę.

Gustaw Herling-Grudziński. Pisarz o sobie samym>>>

Cytat z tej książki rozpoczyna również słuchowisko "Inny świat" w adaptacji Wojciecha Tomczyka (który w minionym roku zdobył Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry za słuchowisko oryginalne "Wielka Improwizacja") i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (nagradzanej również na festiwalu Dwa Teatry, między innymi za reżyserię słuchowisk "Lento rubato" i "Podróż na księżyc"). Wśród wykonawców usłyszeliśmy między innymi Andrzeja Mastalerza, Piotra Bajtlika, Tomasza Borkowskiego, Annę Srokę-Hryń, Monikę Pikułę i Leona Charewicza.

Ogromnie dużą rolę w wykreowaniu przestrzeni dźwiękowej słuchowiska odgrywa też muzyka stworzona specjalnie do "Innego świata" przez Pawła Szamburskiego. Akustycznie zrealizował je Andrzej Brzoska.

Podczas nagrywania słuchowiska "Inny świat". Fot. PR Podczas nagrywania słuchowiska "Inny świat". Fot. PR
***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 19.00